واژه نامه بلاکچین

واژه نامه بلاکچین

واژه نامه بلاکچین

All | # A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z آ ا ب پ ت ج چ ح س ه و
There are currently 11 names in this directory beginning with the letter V.
V

Validator‏ (‏تایید کننده):
ولیدیتورها در بلاک چین‌های گواه اثبات سهام (PoS) افرادی هستند که در تایید بلاک‌ها مشارکت می‌کنند. تایید کننده شبیه به یک بانکدار است که تمام تراکنش‌های ورودی را تایید می‌کند. در یک شبکه گواه اثبات سهام، تراکنش‌ها تنها در صورتی تکمیل می‌شوند که توسط یک ولیدیتور تایید شده باشند.

Vanity Address‏ (‏آدرس ونیتی):
آدرس های‌ونیتی، آدرس‌هایی هستند که در بیت کوین کاربرد دارند. این آدرس‌ها توسط کاربران شخصی‌سازی شده و با پارامترهای خاصی، ساخته می‌شوند. کاربران می‌توانند نام خود یا برند خود را در بخشی از این آدرس‌ها قرار دهند. این باعث می‌شود که آدرس آنها شخصی‌تر و قابل شناسایی‌تر باشد، البته امنیت آنها نیز حفظ می‌شود.

Vaporware‏ (‏پوچ افزار):
به پروژه ارز دیجیتالی که هرگز توسعه نمی‌یابند و یا کاربرد مشخصی ندارند، پوچ افزار گفته می‌شود. البته از این اصطلاح به اشتباه برای پروژه‌هایی که هنوز در مرحله توسعه هستند نیز استفاده می‌شود.

Venture Capital‏ (‏سرمایه گذاری پر ریسک):
سرمایه گذاری خطرناک که به آن VC نیز گفته می‌شود، شکلی از سرمایه‌ای است که سرمایه گذاران سازمانی برای کسب و کارهای استارتاپی و کارآفرینان فراهم می‌کنند. این کار معمولا برای گسترش رشد این بیزینس‌ها انجام می‌شود. این نوع سرمایه گذاری‌ها معمولا از شرکت‌های VC، بانک‌های سرمایه گذاری، افراد ثروتمند و دیگر بنیادهای اقتصادی انجام می‌شود.

Verification Code‏ (‏کد تایید):
کدی است که به دستگاه دوم فردی که می‌خواهد وارد حساب صرافی خود شود، ارسال می‌شود تا هویت او را تایید کند. این مفهوم برای تایید هویت دو عاملی (2FA) استفاده می‌شود.

Virgin Bitcoin‏ (‏بیت کوین خام):
این اصطلاح به هر بیت کوینی گفته می‌شود که تازه استخراج شده و هنوز برای هیچ تراکنشی از آن استفاده نشده است.

Virtual Machine‏ (‏ماشین مجازی):
یک سیستم کامپیوتری شبیه‌سازی شده یا یک سیستم توزیع‌شده است که برای تکرار کردن ویژگی‌های معماری یک کامپیوتر طراحی شده است. برای مثال، ماشین مجازی اتریوم (EVM) یک استک مجازی و قدرتمند است که در داخل هر نود کامل اتریوم تعبیه شده است. EVM مسئول اجرای بایت کد قراردادهاست؛ قراردادها ابتدا با زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی نوشته می‌شوند و سپس با بایت کدهای ماشین مجازی اتریوم ترکیب می‌شوند.

Vitalik Buterin‏ (‏ویتالیک بوترین):
ویتالیک بوترین سازنده اتریوم، دومین رمزارز بزرگ از نظر حجم بازار در دنیاست. بوترین همچنین یکی از بنیانگذاران مجله بیت کوین (Bitcoin Magazine) است. او توسعه شبکه اتریوم را از سال ۲۰۱۵ به همراه گوین وود (Gavin Wood) و جوزف لوبین (Joseph Lubin) آغاز کرد. ویتالیک در کل دنیای کریپتوکارنسی‌ها فرد معروف و شناخته شده‌ای است؛ او در سال ۱۹۹۴ در روسیه به دنیا آمد و در دوران کودکی به همراه خانواده به کانادا مهاجرت کرد.

Vladimir Club‏ (‏باشگاه ولادیمیر):
اصطلاحی است که برای تعریف شخصی که ۱ درصد از ۱ درصد (۰.۰۱ درصد) از کل عرضه یک رمز ارز را در اختیار دارد. این اصطلاح برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ در فروم BitcoinTalk مطرح شد و برای بیت کوین به کار رفت. یک کاربر به نام ولادیمیر پیشنهاد داد که در اختیار داشتن ۱ درصد از ۱ درصد کل عرضه بیت کوین ایده خوبی است. پس از این که او این مقدار بیتکوین را خرید، این اصطلاح نیز به وجود آمد. عرضه کل بیت کوین ۲۱ میلیون است؛ بنابراین کسی که بیش از ۲۱۰۰ بیتکوین داشته باشد، عضوی از باشگاه ولادیمیر محسوب می‌شود.

Volatility‏ (‏نوسان):
برای هر رمز ارزی که قیمت آن با حرکات بزرگ رو به بالا یا پایین مواجه می‌شود، می‌گوییم که این کریپتو دچار نوسان شده است. یکی از بهترین مثال‌ها برای این واژه، اکتبر ۲۰۱۷ و دسامبر ۲۰۱۸ است، که بیت کوین به بالاترین قیمت آن زمان خود یعنی حدود ۲۰ هزار دلار رسید. نوسان قیمت BTC در آن زمان ۸ درصد بود، که نوسان زیادی محسوب می‌شود.

Volume‏ (‏حجم معاملات):
مقدار ارز دیجیتالی که در بازه زمانی مشخص، برای مثال ۲۴ ساعت اخیر معامله می‌شود. حجم معاملات می‌تواند جهت و نوسان ارز دیجیتال و همچنین پیش بینی از قیمت آینده و میزان تقاضای آن را نشان دهد. حجم معاملات اندیکاتور بسیار مهمی برای تریدرهاست، تا میزان سوددهی یک رمز ارز در آینده را تشخیص دهند.