واژه نامه بلاکچین

واژه نامه بلاکچین

واژه نامه بلاکچین

All | # A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z آ ا ب پ ت ج چ ح س ه و
There are currently 9 names in this directory beginning with the letter U.
U

uBTC‏ (‏میکرو بیت کوین):
یک واحد بیت کوین شامل یک میلیون میکرو بیت کوین است. به عبارتی، میکرو بیتکوین ۰.۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است. از آنجایی که بیت کوین می‌تواند به بخش‌های بسیار کوچک تقسیم شود، برای سادگی کار، به جای گفتن ۱ میلیونم بیت کوین، می‌گویند ۱ میکروبیتکوین برای شما ارسال کردم.

UI / User Interface‏ (‏رابط کاربری):
رابطی است که تعاملات بین انسان و ماشین‌ها را اجرا می‌کند و چگونگی تعامل کاربر با ماشین را تعیین می‌کند. از آنجایی که کسب و کارها به شدت وابسته به اینترنت، اپلیکیشن‌های تحت وب و برنامه‌های موبایلی شده‌اند، شرکت‌ها برای جذب مشتریان، سعی می‌کنند رابط‌های کاربری موثر و زیبایی ایجاد کنند که کاربران و مشتریان تجربه خوبی از استفاده از آنها داشته باشند.

Unbanked‏ (‏افرادی که حساب بانکی ندارند):
این اصطلاح به افرادی گفته می‌شود که هنوز به خدمات بانکی دسترسی ندارند. این افراد اکثرا قشر حاشیه‌ای جوامع هستند و بنابراین توسط نهادهای اقتصادی جامعه رد می‌شوند. Unbanked همچنین به افرادی گفته می‌شود که انتخاب کرده‌اند که از خدمات بانکی یا دیگر سازمان‌های مالی استفاده نکنند.

Unconfirmed‏ (‏تایید نشده):
زمانی که یک تراکنش هنوز به بلاک چین اضافه نشده، می‌گوییم که تراکنش هنوز تایید نشده و در مرحله Pending یا در حال انتظار است. تراکنش‌ها زمانی که ارسال می‌شوند، وارد ممپول (Mempool) می‌شوند و تا زمانی که یک ماینر آن را تایید نکرده، در حالت تاییدنشده باقی می‌ماند.

Unit of Account‏ (‏واحد محاسبه):
یکی از ویژگی‌های پول است، که مقایسه و ارزیابی ارزش چیزهای مختلف را امکان پذیر می‌کند. در اصل، یک واحد محاسبه، معیاری است برای ارزیابی ارزش. این مفهوم در ارزهای فیات، رمز ارزها و هر بازار دیگری که به ما اجازه مقایسه ارزش چیزهای مختلف را می‌دهد، به کار می‌رود.

Unpermissioned Ledger‏ (‏دفترکل بدون مجوز):
در بلاک چین‌های دارای مجوز، کنترل دسترسی برخی عملکردها در اختیار تنها تعدادی از مشارکت کنندگان مشخص قرار دارد. به همین دلیل، این بلاک چین‌ها با زنجیره بلاک‌های عمومی و خصوصی تفاوت دارند. اما برخی بلاکچین‌ها بدون مجوز هستند؛ برای مثال، شبکه بیت کوین به هر کسی اجازه می‌دهد که با تبدیل شدن به یک نود کامل (Full Node) در شبکه مشارکت کند. هر کسی می‌تواند نقش Read-Only یا فقط خواندن را در شبکه داشته باشد، و یا می‌تواند تغییرات قانونی در شبکه (مانند افزودن بلاک جدید یا داشتن یک کپی از کل بلاکچین) اعمال کند. چنین شبکه‌هایی که به همه افراد اجازه مشارکت می‌دهند، با نام‌های باز، عمومی یا بدون مجوز شناخته می‌شوند.

UTC / Coordinated Universal Time‏ (‏‏ساعت هماهنگ جهانی):
UTC مخفف Coordinated Universal Time به معنی ساعت هماهنگ جهانی است. UTC زمان استانداردی است که ساعت تمامی کشورها طبق آن تنظیم می‌شود. UTC جانشین ساعت گرینویچ (GMT) است.

Utility Token‏ (‏توکن کاربردی):
توکن‌های کاربردی رمز ارزهایی هستند که به منظور کمک به مردم برای استفاده از چیزی ساخته شده‌اند. کاربرد این توکن‌ها محدود به یک اکوسیستم خاص است که برای آن طراحی شده است. برای مثال، شرکت Uber می‌تواند توکن کاربردی خود را طراحی کند، که مردم می‌توانند برای پرداخت هزینه سفرهای خود با اتومبیل‌های این سیستم، آن را پرداخت کنند.

UTXO / Unspent Transaction Output‏ (‏خروجی خرج نشده تراکنش):
مفهوم UTXO به معنی مقدار بیت کوینی است که پس از اجرای یک تراکنش باقی مانده است. هر تراکنش با کوین‌هایی که از تراکنش‌های قبلی باقی مانده، انجام می‌شود؛ یعنی از آن به عنوان ورودی تراکنش جدید استفاده می‌شود. در یک تراکنش پذیرفته شده در شبکه بیت کوین، تنها UTXOها می‌توانند به عنوان ورودی‌های یک تراکنش استفاده شوند. خروجی تراکنش‌های خرج نشده، به صورت موازی و مستقل پردازش می‌شوند.