واژه نامه بلاکچین

واژه نامه بلاکچین

واژه نامه بلاکچین

All | # A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z آ ا ب پ ت ج چ ح س ه و
There are currently 19 names in this directory beginning with the letter L.
L

Lambo‏ (‏لامبو):
لامبورگینی نام تجاری یک شرکت لوکس خودروسازی است. اصطلاحی رایج در میان فعالان بازار ارزهای دیجیتال بوده که معتقدند، بازار ارزهای دیجیتال به قدری رشد خواهد کرد که با فروش رمز ارزهای خود می‌توانند یک لامبو گران قیمت خریداری کنند. عموما زمانی که از فردی آینده قیمت یک ارز دیجیتال را سوال می‌کنند، با نوشتن کلمه Lambo به رشد بسیار بالای آن اشاره می‌کنند.

Layer 0‏ (‏لایه صفر):
هر چیزی که بنیان و اساس یک اکوسیستم مبتنی بر بلاک چین را تشکیل می‌دهد، به لایه صفر یا لایه بنیادی شناخته می‌شود. پروتکل و دستورالعمل‌های شبکه، ارتباطات درون شبکه، سخت‌افزارهای مورد نیاز از جمله پارامترهای این لایه است.

Layer-1 Blockchain‏ (‏بلاک چین لایه اول):
راهکارهایی برای بهبود مقیاس‌پذیری لایه اصلی یک شبکه بلاک چین است. یکی از روش‌های شناخته شده، تغییر الگوریتم اجماع در شبکه بلاک چین است.

Ledger‏ (‏دفتر کل):
تمام اطلاعات ذخیره شده در شبکه‌های بلاک چین در محلی به نام دفتر کل یا لجر آن شبکه ذخیره خواهد شد. این دفتر کل، تمام تراکنش‌های شبکه را در خود ذخیره دارد.

Leverage‏ (‏لوریج / اهرم معاملاتی):
لوریج یا اهرم یک ابزار معاملاتی است که تریدر با استفاده از آن می‌تواند دارایی خود را چند برابر کرده تا با سرمایه بالاتری در بازار خرید و فروش انجام دهد. در زمان استفاده از لوریج، سود و البته زیان یک معامله، افزایش خواهد یافت.

Light Node‏ (‏گره لایت / لایت نود):
لایت نود به گرهی در شبکه می‌گویند که به یک شبکه بلاک چین متصل می‌شود. این نود صرفا قادر به ذخیره بخشی از اطلاعات ذخیره شده در یک شبکه بلاک چین است و قادر به تایید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک جدید در شبکه نیست. کیف پول‌های ارز دیجیتال عموما در این دسته قرار می‌گیرند.

Lightning Network‏ (‏شبکه لایتنینگ):
شبکه لایتنینگ یک پروتکل لایه دوم در شبکه بیت کوین است که به منظور حل مسئله مقیاس‌پذیری بیت کوین ارائه شده است. از نظر تئوری این شبکه، تراکنش‌های سریع و مقیاس‌پذیر را بین و در سراسر نودهای شرکت کننده فراهم می‌کند.

Limit Buy‏ (‏قیمت خرید):
در این سفارش تریدر قیمت خرید یک ارز دیجیتال را تعیین می‌کند. تنها در زمانی که قیمت رمز ارز مورد نظر به Limit Buy برسد، معامله انجام می‌شود.

Limit Order‏ (‏سفارش لیمیت):
با استفاده از لیمیت اوردر، تریدر می‌تواند قیمت مشخصی را برای خرید یا فروش یک ارز دیجیتال تعیین کند.

Limit Sell‏ (‏قیمت فروش):
در این سفارش تریدر قیمت فروش یک ارز دیجیتال را تعیین می‌کند. تنها در زمانی که قیمت رمز ارز مورد نظر به Limit Sell برسد، معامله انجام می‌شود.

Liquidity‏ (‏نقدینگی):
ظرفیت یک ارز دیجیتال برای خرید و فروش آن، بدون آنکه حجم معامله بر قیمت تاثیر بگذارد.

Liquidity Bootstrapping Pool‏ (‏استخر نقدینگی عمومی):
مدل خصوصی‌تر و قابل‌تنظیم یک استخر نقدینگی عمومی است. زمانی که یک توکن جدید به روش IDO عرضه اولیه می‌شود، از این نوع استخرهای نقدینگی برای تامین سرمایه استفاده می‌کند.

Liquidity Pool‏ (‏استخر نقدینگی):
استخر نقدینگی، قرارداد هوشمندی است که توکن‌ها یا رمز ارزها در آن ذخیره شده‌اند. این کار به منظور تامین نقدینگی برای صرافی‌های غیرمتمرکز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Liquidity Provider‏ (‏تامین کننده نقدینگی):
به افرادی گفته می‌شود که دارایی دیجیتال خود را به یک استخر نقدینگی و به منظور تامین نقدینگی آن استخر ارسال می‌کنند.

Liquidity Provider Token / LP Token‏ (‏توکن تامین کننده نقدینگی):
Liquidity Provider Token که به اختصار LP token نیز به آن می‌گویند، توکنی است که به تامین کننده نقدینگی در ازای دارایی دیجیتالی که به یک استخر ارسال کرده، اهدا می‌شود. این توکن، نشان دهنده دارایی دیجیتالی است که یک تامین کننده نقدینگی به استخر نقدینگی واریز کرده است.

Listing‏ (‏لیست شدن):
به فرآیند اضافه شدن یک رمز ارز به لیست معاملاتی یک صرافی ارز دیجیتال Listing می‌گویند.

Litecoin‏ (‏لایت کوین):
لایت کوین نام یک شبکه بلاکچین است که توسط چارلی لی در سال ۲۰۱۱ معرفی شده است. رمز ارز این شبکه نیز لایت کوین بوده و نماد آن LTC است.

Liveness‏ (‏فعال بودن):
این اصطلاح برای شبکه‌هایی به کار می‌رود که هیچ نهاد متمرکزی قادر به نابودی آن نخواهد بود و انتقال اطلاعات داخل این شبکه در صورت وجود نودها، همواره برقرار خواهد بود.

Long‏ (‏قرارداد آتی خرید):
قرارداد آتی خرید یک ارز دیجیتال است. این سفارش زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که انتظار داریم قیمت یک ارز دیجیتال در آینده افزایش یابد.