واژه نامه بلاکچین

واژه نامه بلاکچین

واژه نامه بلاکچین

All | # A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z آ ا ب پ ت ج چ ح س ه و
There are currently 40 names in this directory beginning with the letter D.
D

DAG‏ (‏گراف جهت‌دار غیرمدور):
روشی برای ساختاربندی داده‌ها که اغلب برای مدل سازی داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و به طور فزاینده‌ای به عنوان یک ابزار اجماع در رمز ارزها استفاده می‌شود.

DAICO‏ (‏عرضه اولیه مستقل و غیرمتمرکز کوین):
روشی برای تأمین بودجه غیرمتمرکز پروژه‌ها که نوعی حکمرانی را در فرآیند ICO معرفی می‌کند و به پشتیبانان اجازه می‌دهد در صورت تحقق برخی شرایط برای بازگشت وجوه خود رای دهند.

Daily‏ (‏تایم فریم ۲۴ ساعته):
این چارت نیز در تحلیل تکنیکال به کار می‌رود. در این تایم فریم، کندل‌ها ۲۴ ساعته (روزانه) هستند و پس از پایان این یک روز، کندل بسته شده و کندل جدید باز می‌شود. می توان با استفاده از این نمودار روند میان مدت رمز ارز را بررسی کرد.

DAO‏ (‏سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز):
سازمانی که با قوانین موجود در قراردادهای هوشمند اداره می‌شود. ایده پشت یک DAO ایجاد شرکت یا سازمانی است که بدون مدیریت سلسله مراتبی می‌تواند کاملا عملکرد داشته باشد.

dApp‏ (‏برنامه غیرمتمرکز):
برنامه‌ غیرمتمرکز همانطور که از اسم آن مشخص است برنامه‌ای است که به صورت غیرمتمرکز فعالیت می‌کند یعنی شخص ثالت و متمرکزی آنها را کنترل نمی‌کند و و از به کارگیری سیستم مرکزی اجتناب می‌کند.

Dark Web‏ (‏دارک وب):
بخشی از محتوای اینترنتی موجود در شبکه اینترنت که توسط موتورهای جستجوگر بررسی نمی‌شود، شبکه‌هایی که از اینترنت استفاده می‌کنند اما تنها با نرم افزارها، تنظیمات یا مجوزهای خاصی قابل دسترسی است.

Date of Launch‏ (‏تاریخ عرضه):
اصطلاحی است که برای زمان به فروش رساندن توکن‌های ICO به کار می‌رود.

Day Trading‏ (‏معاملات روزانه):
معاملات روزانه (Day Trading) همانطور که از نامش پیداست، به معاملاتی گفته می‌شود که در طول یک روز و در بازه‌های زمانی بسیار کوتاه انجام می‌گیرد. معاملات روزانه به عنوان خرید و فروش کالای مشخصی در یک روز معاملاتی واحد تعریف می‌شود. استفاده از آن در هر نوع بازار مالی ممکن است، اما بیشتر در forex و بازار بورس رایج است. کسانی که از معاملات روزانه استفاده می‌کنند، معمولاً دارای تحصیلات عالی و دارای بودجه خوبی هستند. آنها از لوریج (leverage) و استراتژی‌های معاملات کوتاه مدت به مقدار زیاد استفاده می‌کنند تا از حرکات کوچک قیمت در سهام یا ارزها، بهره ببرند.

DCA / Dollar-Cost Averaging‏ (‏میانگین هزینه دلار):
میانگین هزینه دلار یک استراتژی است که سرمایه‌گذار به جای سرمایه‌گذاری کل مبلغ خود به صورت یکجا، موجودی خود را در فواصل زمانی منظم به بخش‌هایی با اندازه مساوی تقسیم می‌کند. این می‌تواند یک بار در هفته، یک بار در ماه، هر سه ماه یک بار و غیره باشد. DCA برای جلوگیری از تاثیر منفی (به دلیل نوسانات کوتاه مدت بازار) بر روی یک سرمایه‌گذاری طراحی شده است.

DDoS‏ (‏حمله محروم‌سازی از سرویس):
تلاش یک بازیگر مخرب برای ایجاد اختلال در عملکرد یک برنامه، سرور یا شبکه با پر کردن آن از طریق ترافیک است. حمله DDoS یکی از حمله‌های سایبری است و زمانی اتفاق می‌افتد که چندین سیستم به‌طور هم‌زمان پهنای باند یا منابع سیستم مورد هدف را با بسته‌های زیاد مورد حمله قرار دهند.

Dead Cat Bounce‏ (‏جهش گربه مرده):
به بازیابی موقت قیمت ها پس از کاهش شدید گفته می‌شود.

Decentralized‏ (‏غیرمتمرکز):
غیرمتمرکزسازی به ویژگی سیستمی اشاره می‌کند که در آن، نودها یا عاملان موجود به صورت توزیع شده فعالیت می‌کنند تا به هدف کلی دست یابند. در بلاک چین، عدم تمرکز به انتقال کنترل و تصمیم گیری از یک نهاد متمرکز (فرد، سازمان یا گروه آن) به یک شبکه توزیع شده اشاره دارد.

Decentralized Storage‏ (‏فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز):
این مفهوم به ذخیره‌سازی داده‌ها به شکل آنلاین با تقسیم آن‌ها به تکه‌های رمزنگاری شده و تخصیص آن‌ها به نودهای مختلف در یک شبکه غیرمتمرکز اشاره دارد. از پیشگامان این حوزه می‌توان به پروژه‌های سیاکوین (Siacoin)، استورج (Storj) و IPFS (سیستم فایل بین‌سیاره‌ای) اشاره کرد.

Decryption‏ (‏رمزگشایی):
روند تبدیل داده‌های رمزگذاری شده به فرمت قابل خواندن توسط کاربر یا ماشین است.

Defi‏ (‏امور مالی غیرمتمرکز):
DeFi مخفف Decentralized Finance و به معنی امور مالی غیرمتمرکز است. دیفای، یک اکوسیستم متشکل از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است که بر روی شبکه بلاکچین راه‌اندازی شده است. حوزه دیفای به محلی برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد از فضای ارزهای رمزنگاری تبدیل شده است.

Deflation‏ (‏رکود):
وقتی سطح کلی قیمت کاهش می‌یابد تا نرخ تورم منفی شود، به آن رکود گفته می‌شود. هم چنین، رکود می‌تواند به سیاست رکودی پولی نظیر بیت کوین اشاره کند که دارای موجودی ثابت کوین‌ها است.

Delisting‏ (‏حذف کردن از لیست):
دیلیست کردن به معنی حذف کردن یک کوین یا توکن و یا یک جفت ارز دیجیتال از یک صرافی است. دیلیست کردن دلایل مختلفی دارد؛ مثلا ممکن است پروژه سازنده اعلام کند که خودش می‌خواهد مدیریت رمز ارز خود را بر عهده بگیرد و آن را بفروشد و یا ممکن است یک پروژه کار خود را متوقف کرده باشد، دادگاهی شده باشد، کلاهبردار باشد و غیره.

Depth Chart‏ (‏نمودار عمق):
گرافی که درخواست‌های خرید (پیشنهادات) و درخواست‌های فروش را براساس سفارشات محدود بر روی نمودار ترسیم می‌کند. این نمودار نقطه‌ای را نشان می‌دهد که در آن بازار به احتمال زیاد معامله را می‌پذیرد.

Derivative‏ (‏اوراق مشتقه):
اوراق مشتقه عبارت است از یک اوراق بهادار مالی با ارزشی که به یک دارایی اساسی یا گروهی از دارایی‌ها متکی یا ناشی از آنها باشد. رایج‌ترین دارایی‌های اساسی برای اوراق مشتقه، اوراق قرضه، کالاها، ارزها، نرخ بهره و شاخص‌های بازار هستند.

Derivatives Market‏ (‏بازار اوراق مشتقه):
یک بازار عمومی برای اوراق مشتقه، ابزارهایی مانند قراردادهای آتی یا آپشن، که از اشکال دیگر دارایی‌ها مانند ارز‌های دیجیتال گرفته شده است.

Deterministic Wallet‏ (‏کیف پول قطعی):
نوعی کیف پول برای رمزارزها است که در آن کلیدها و آدرس‌ها ازیک سید Seed به دست می‌آید. تا زمانی که این سید را داشته باشید، می‌توانید از کیف پول نسخه پشتیبان تهیه یا آن را بازیابی کنید.

DEX / Decentralized Exchange‏ (‏صرافی غیرمتمرکز):
یک صرافی همتا به همتا که به کاربران امکان می‌دهد تا ارزهای دیجیتال و سایر دارایی‌ها را بدون دخالت واسطه، خرید و فروش کنند. صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال بستری است که می‌توانیم رمز ارزهای مختلف را بدون نیاز به یک نهاد متمرکز معامله کنیم. کدهای این صرافی‌ها برای همه قابل دسترس است. همه‌ی افراد می‌توانند طریقه کارکرد این صرافی‌ها را مشاهده کنند. DEXها از طریق قراردادهای هوشمند فعالیت می‌کنند، به اینصورت که ابتدا وارد سایت DEX مورد نظرتان می‌شوید سپس با کیف پولی که در این صرافی برای خودتان می‌سازید یا اینکه از طریق کیف پول‌های خودتان در آنها خرید و فروش رمز ارزها را انجام می‌دهید.

Difficulty‏ (‏سختی):
سنجش نسبی اینکه که یافتن بلاک جدید تا چه میزان سخت است. سختی پارامتری است که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال برای ثابت نگه داشتن متوسط زمان بین بلاک‌ها با تغییر قدرت هش شبکه، از آن استفاده می‌کنند. در مورد بیت کوین، سختی به صورت دوره‌ای و بر اساس توان هشینگ به کار گرفته شده توسط ماینرها تنظیم می‌شود.

Difficulty Bomb‏ (‏بمب سختی):
بمب سختی اصطلاحی است که برای توضیح افزایش سختی استخراج اتریوم به کار می‌رود. بمب سختی زمانی است که مقدار زمان مورد نیاز برای ایجاد یک بلاک جدید در بلاک چین اتریوم افزایش می‌یابد. معمولا در هر ۱۰۰.۰۰۰ بلاک اتریوم، بمب سختی ایجاد می‌شود و باعث افزایش زمان استخراج یک بلاک بین ۱۰ تا ۲۰ ثانیه می‌شود.

Digital Commodity‏ (‏کالای دیجیتال):
کالایی در شکل دیجیتال که دارای نوعی ارزش نسبی است. بیت کوین و سایر رمزارزها نمونه‌هایی از کالاهای دیجیتال است.

Digital Currency‏ (‏ارز دیجیتال):
ارز دیجیتال هر ارز، پول یا دارایی مشابه پول است که اساساً در سیستم‌های رایانه‌ای و به شکل دیجیتال است و برخلاف ارزهای فیزیکی سنتی تنها به شکل دیجیتالی وجود دارد. ارز دیجیتال از طریق اینترنت، مدیریت و ذخیره یا مبادله می‌شود. انواع ارزهای دیجیتال شامل رمزارز، ارز مجازی و ارز دیجیتال بانک مرکزی است.

Digital Identity‏ (‏هویت دیجیتال):
هویت دیجیتالی اطلاعات موجودی است که توسط سیستم‌های رایانه‌ای برای نمایندگی یک عامل خارجی استفاده می‌شود. آن نماینده ممکن است یک شخص، سازمان، برنامه یا دستگاه باشد. هویت دیجیتال در بلاک چین می‌تواند غیرمتمرکز باشد و برای تایید هویت به صورت ایمن مورد استفاده قرار گیرد.

Digital Signature‏ (‏امضای دیجیتال):
امضای دیجیتال یک طرح ریاضی برای تایید صحت پیام‌ها یا اسناد دیجیتالی است. یک امضای دیجیتالی معتبر، در صورت وجود پیش نیازها، دلیل بسیار محکمی برای گیرنده می‌آورد که معتقد است پیام توسط فرستنده شناخته شده ایجاد شده است (تایید اعتبار) و پیام در انتقال تغییر نکرده است.

Distributed Consensus‏ (‏اجماع توزیع شده):
توافق جمعی توسط رایانه‌های مختلف در شبکه است که شبکه را قادر می‌سازد تا به صورت غیرمتمرکز و بدون مسئول مرکزی و اصلی کار کند. اجماع توزیع شده توافق داده‌ها را در بین نودهای موجود در یک سیستم توزیع شده تضمین می‌کند یا سبب توافق در مورد یک پیشنهاد می‌شود. الگوریتم اجماع مکانیسمی است که از طریق آن یک شبکه بلاک چین به اجماع می‌رسد.

Distributed Ledger‏ (‏دفترکل توزیع شده):
دفتر توزیع شده یک پایگاه داده است که به طور مشترک در چندین سایت، موسسه یا جغرافیای مختلف به اشتراک گذاشته می‌شود و توسط چندین نفر قابل دسترسی است. دفترهای اصلی توزیع شده همان فناوری است که توسط بلاک چین استفاده می‌شود و این فناوری است که بیت کوین از آن استفاده می‌کند. دفترکل توزیع شده همانطور که از نامش مشخص است مرکزیت خاصی ندارد و توسط نهاد یا ارگانی مدیریت و کنترل نمی‌شود. تمامی اطلاعات موجود اعم از داده‌های مالی، غیر مالی و سایر داده‌ها، دیگر داخل یک سرور نگهدارنمی‌شود، بلکه بین بی‌شمار سیستم توزیع می‌شود.

Distributed Network‏ (‏شبکه توزیع شده):
نوعی شبکه است که توان پردازشی و اطلاعات آن بدون وجود مسئول متمرکز بین نودها پخش شده است و داده‌ها و برنامه‌ها در آن برخلاف یک مکان به چندین منبع وابسته هستند.

DLT‏ (‏فناوری دفترکل توزیع شده):
فناوری موجود در دفتر کل توزیع شده است. یک پایگاه داده که توسط چندین شرکت کننده در چندین مکان به اشتراک گذاشته شده است. این فناوری که مبنای ساخت بلاک چین است اغلب اوقات در بافت شرکتی مورد بحث قرار می‌گیرد.

Dolphin‏ (‏دلفین):
فردی که مقدار نسبتا زیادی رمز ارز دارد. این شخص هنوز نهنگ نشده است اما از ماهی یا ریز ماهی بودن ارتقا یافته است.

Dominance‏ (‏سلطه):
سلطه در بازار رمز ارزها نشان‌دهنده میزان درصد ارزش هر رمزارز در مقابل ارز کل بازار رمز ارزها است. برای مثال سلطه بیت کوین شاخصی است که ارزش بازار بیت کوین را با ارزش بازار مجموع ارزهای دیجیتال دیگر مقایسه می‌کند. مهمترین نکته در مورد سلطه بیت کوین این است که می تواند به شما کمک کند تا درک کنید که آلتکوین‌ها در برابر BTC روند نزولی دارد یا روند صعودی.

Double Spending‏ (‏دوبار خرج کردن):
شرایطی که در آن یک رمزارز به طور غیرقانونی بیش از یک بار خرج می‌شود. دوبار خرج کردن زمانی اتفاق می‌افتد که یک شبکه بلاک چین مختل شده و ارز رمزنگاری شده اساسا به سرقت رفته باشد. سارق نسخه‌ای از معامله ارزی را برای قانونی جلوه دادن آن ارسال می‌کند یا ممکن است تراکنش را به کلی پاک کند.

DPoS‏ (‏گواه اثبات سهام وکالتی):
مکانیزم اجماعی که در آن کاربران می‌توانند رای دهند تا تولید بلاک‌ها بر بستر بلاک چین به نود خاصی محول شود. رای‌ها نیز بر اساس سهم هر کاربر است. هدف این مکانیزم برای افزایش کارایی و محافظت از اکوسیستم پروتکل‌های اجماع بلاک چین است. از لحاظ عملکرد، بلاک چین‌های مبتنی بر گواه اثبات سهام وکالتی نسبت به بلاک چین‌های مبتنی بر گواه اثبات کار و گواه اثبات سهام، مقیاس‌پذیرتر هستند و می‌توانند تراکنش‌های بیشتری را در یک ثانیه پردازش کنند.

Dump‏ (‏دامپ):
به فروش ناگهانی دارایی‌های دیجیتال گفته می‌شود.

Dumping‏ (‏دامپ کردن):
یک فروش جمعی بزرگ در بازار است که زمانی اتفاق می‌افتد که مقادیر زیادی از یک رمز ارز خاص در مدت زمان کوتاهی فروخته شود و منجر به کاهش قیمتها می‌شود.

Dust Transactions‏ (‏تراکنش‌های داست):
خرده تراکنش‌هایی که باعث کند شدن شبکه می‌شود و معمولا از عمد توسط افرادی ایجاد می‌شود که به دنبال ایجاد اختلال در شبکه هستند.

DYOR‏ (‏دیور):
کوتاه شده عبارت Do Your Own Research و به معنای خودتان تحقیق کنید است. این عبارت بیانگر این است که حرف بقیه را به راحتی قبول نکنید. DYOR عبارت رایجی است که توسط علاقه مندان به ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، اختصار توصیه‌ای منحصر به اکوسیستم رمزارزها نیست و معمولا به دلیل سرعت انتشار اطلاعات نادرست در کل اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد.