واژه نامه بلاکچین

واژه نامه بلاکچین

واژه نامه بلاکچین

All | # A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z آ ا ب پ ت ج چ ح س ه و
There are currently 17 names in this directory beginning with the letter A.
A

Address‏ (‏آدرس):
مکانی است که ارز دیجیتال را می‌توان به آنجا ارسال کرد و یا از آنجا به آدرس دیگر فرستاد. آدرس از مجموعه ای از حروف و اعداد تشکیل شده است. آدرس ارز دیجیتال را می‌توان به صورت متن یا کد QR با افرادی که می‌خواهند برای شما ارز دیجیتال ارسال کنند، به اشتراک گذاشت.

Airdrop‏ (‏ایردراپ):
ایردراپ به عملی می‌گویند که مقدار مشخصی ارز دیجیتال یا توکن را به طور رایگان بین مخاطبان توزیع می‌کند. ایردراپ معمولا توسط تیم یک ارز دیجیتال انجام می‌شود تا کاربران را به استفاده و افزایش محبوبیت کوین یا توکن تشویق کند. اکثر کمپین های Airdrop با سازوکاری نظیر دریافت کوین یا توکن در ازای انجام کارهای ساده مانند به اشتراک گذاری اخبار، مطلع کردن دوستان یا دانلود برنامه اجرا می‌شوند.

Algorithm‏ (‏الگوریتم):
فرآیند یا مجموعه‌ای از قوانین، که باید در عملیات محاسباتی یا حل مشکل رعایت شوند. الگوریتم معمولا توسط رایانه صورت می‌گیرد؛ البته افراد نیز باید مراحل الگوریتمی را رعایت کنند.

All-Time-High /ATH‏ (‏بیشترین مقدار ثبت شده):
به بالاترین مقدار ثبت شده از نظر قیمت یا ارزش بازار ارز دیجیتال طی عمر آن رمزارز گفته می‌شود.

All-Time-Low /ATL‏ (‏کمترین مقدار ثبت شده):
به کمترین مقدار ثبت شده از نظر قیمت یا ارزش بازار ارز دیجیتال طی عمر خود می‌گویند. برای مثال، پایین‌ترین قیمت ثبت شده برای بیت کوین از زمان شروع معاملات آن ۶۷.۸۱ دلارو در سال ۲۰۱۳ ثبت شده است.

Altcoin‏ (‏آلتکوین):
از آنجایی که بیت کوین اولین ارز دیجیتال است، به سایر کوین‌ها آلتکوین یا کوین جایگزین می‌گویند. Altcoinها انواع مختلفی دارند و بزرگ ترین آلت کوین نیز اتریوم است. آلتکوین ها ممکن است شبکه‌های مختلفی داشته باشند و حتی زیرساخت آنها بلاک چین نباشد.

AMM‏ (‏‏بازار ساز خودکار):
بازارساز خودکار یا AMM، نوعی از صرافی‌های غیرمتمرکز است که از فرمول‌های ریاضی برای تعیین قیمت یک توکن استفاده می‌کنند. این صرافی‌ها همانند صرافی‌های عادی دارای جفت ارزهای مختلفی نظیر ETH/DAI هستند. در واقع این بازار سازها صرافی‌های غیرمتمرکزی هستند که در آنها، فرد با قرارداد هوشمند معامله انجام می‌دهد، نه با افراد دیگر.

Anarcho-capitalism‏ (‏آنارکو کاپیتالیسم یا آنارشیسم بازار):
فلسفه سیاسی و مکتب فکری که به حذف دولت‌های متمرکز به منظور خود مالکیتی، تملک خصوصی و بازار آزاد معتقد است. بسیاری از طرفداران اولیه بیت کوین از اعضای آنارکو کاپیتالیسم بوده و معتقد بودند که این مکتب، قدرت و کنترل را به عموم مردم باز خواهد گرداند.

Anti-Money Laundering (AML)‏ (‏ضد پولشویی):
مجموعه قوانین بین‌المللی که برای حذف سازمان‌های مجرمانه یا کسانی ایجاد شده است که از طریق ارز دیجیتال اقدام به پولشویی می‌کنند. صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال به منظور جلوگیری از پولشویی و اقدامات مجرمانه، از افراد درخواست احراز هویت (KYC) می‌کنند که در این مرحله، اطلاعاتی نظیر آدرس منزل، شماره تلفن، عکس سلفی و غیره دریافت می‌شود. قوانین ضد پولشویی از دهه ۱۹۸۰ میلادی، برای جلوگیری از پولشویی دلالان مواد مخدر وضع شد.

API‏ (‏رابط برنامه نویسی نرم افزار):
رابط برنامه نویسی یا Application Programming Interface مجموعه‌ای از امور رایج، پروتکل‌ها و ابزار برای ایجاد نرم افزارها است. API ها نحوه تعامل اجزای نرم افزار را تعیین می‌کنند. برای مثال، مشخص می‌کنند که از چه اطلاعاتی استفاده شود و چه اقداماتی صورت بگیرد.

Arbitrage‏ (‏آربیتراژ):
به خرید رمز ارز از یک صرافی که قیمت این ارز در آن پایین است و فروش آنها در صرافی دیگری که قیمت کوین در آن نسبتا بالاتر است، آربیتراژ می‌گویند. آربیتراژ در واقع سود بردن از اختلاف قیمت یک کالا در دو یا بیش از دو بازار یا صرافی است. معامله‌کنندگان آربیتراژ در هر دو بازار حضور دارند تا در یک بازار، کالای مورد نظر را بخرند و آن را در بازار دیگر بفروشند تا سود کسب کنند.

Ashdraked‏ (‏باخت تمام دارایی):
شرایطی که تمام پول خود را از دست می‌دهید، مخصوصا هنگامی که با فروش استقراضی بیت کوین این امر صورت می‌گیرد. این اصطلاح بر اساس داستان یکی از معامله کنندگان رومانیایی است. او هنگامی که قیمت بیت کوین از ۳۰۰ به ۵۰۰ دلار رسید به فروش استقراضی بیت کوین ادامه داد و تمام دارایی خود را از دست داد.

ASIC‏ (‏اسیک):
مخفف عبارت مدار مجتمع با کاربردهای خاص (Application Specific Integrated Circuit) است. اسیک یکی از تجهیزات ماینینگ است که برای استخراج یک ارز دیجیتال مشخص استفاده می‌شود. Asicها که اغلب با کارت‌های گرافیک مقایسه می‌شوند، به طور خاص برای اهداف ماینینگ ساخته و خریداری می‌شوند و به دلیل مورد استفاده خاصی که دارند، کارآیی و صرفه جویی در مصرف انرژی چشمگیری ارائه می‌دهند.

Ask Price‏ (‏قیمت درخواستی):
حداقل قیمتی که فروشنده حاضر است برای یک دارایی قبول کند. از قیمت درخواستی بعضا به عنوان قیمت پیشنهادی نیز یاد می‌شود.

Astroturfing‏ (‏استروترفینگ):
اقدامی فریبکارانه که در آن هویت فرد مجرم پنهان است و شرایط را طوری ایجاد می‌کند که به نظر می‌رسد پیام بازاریابی یا تبلیغاتی مورد نظر از جانب جامعه ارز دیجیتال فرستاده می‌شود و پشتیبانی و حمایت آن ها را دارد؛ اما اینطور نیست.

Atomic Swap‏ (‏مبادلات اتمی):
روشی که به کاربران امکان می‌دهد تا به طور مستقیم یک ارز دیجیتال را به ارز دیجیتال دیگر با بلاک چین متفاوت یا حتی خارج از بلاکچین مبادله کنند، بدون آن که واسطه متمرکزی نظیر صرافی نقشی در این اقدام داشته باشد.

Attestation Ledger‏ (‏دفترکل اعتباردهی):
دفتر کل امور محاسبات روزانه‌ای است که برای ارائه و جمع آوری مدارک تراکنش‌ها طراحی شده است. معمولا از دفتر کل اعتباردهی برای تایید و اعتباردهی تراکنش‌های مالی انجام شده و یا برای اثبات هویت تراکنش یا محصولات استفاده می‌شود.