وبلاگ

NFT چیست و چه کاربردی دارد؟

NFT چیست و چه کاربردی دارد؟
مفاهیم پایه

NFT چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر با دنیای ارزهای دیجیتال کمی آشنایی داشته باشید یا حتما کلمه NFT را شنیده‌اید. NFT‌ مخفف عبارت Non Fungible Tokens به معنی توکن‌های غیرقابل تعویض است که از آن‌ها به نام توکن غیر مثلی نیز یاد می‌شود. آن‌ها درواقع می‌توانند هرچیزی باشند از آیتم‌های بازی و آواتارهای مناسب برای عکس پروفایل در شبکه‌های مجازی گرفته تا نقاشی، آلبوم‌های موسیقی و حتی اشیاء واقعی.اما کارکرد NFT چیست و چه کاربردی دارد؟ چرا اهمیت پیدا کرده است و تفاوت آن با ارز دیجیتال در چیست؟ این‌ها سؤالاتی هستند که تلاش می‌کنیم در این مقاله به آن‌ها پاسخ دهیم. در پایان این مقاله با یکی از اصلی‌ترین مفاهیم حوزه ارز دیجیتال آشناشده و شاید علاقه‌ مند به سرمایه‌ گذاری در این زمینه شوید.​

Non Fungible Tokens

ماهیت NFT چیست؟

تصوری کلی از NFT را در مقدمه ارائه کردیم؛ اما به‌ طور دقیق‌تر، یک توکن غیر مثلی نوعی دارایی دیجیتال است که می‌تواند نماینده هرچیزی در دنیای واقعی مانند مثال‌هایی که در مقدمه ارائه کردیم باشد. بااین‌حال در حال حاضر، این محصولات هنری مانند عکس، نقاشی دیجیتال و غیر دیجیتال، آواتارها، آیتم‌های بازی، انیمیشن، موسیقی و ویدئوها هستند که بیشتر محصولات NFT را تشکیل می‌دهند.

نکته جالب در مورد ان اف تی این است که آن‌ها از سال ۲۰۱۴ وجود داشته‌اند؛ اما به‌تازگی به‌ویژه با رشد دنیای متاورس رونق گرفته‌اند؛ چراکه در متاورس افراد به انواع آواتارها و ابزارها برای عملکرد خود نیاز دارند.

رونق گرفتن بیشتر بازار ارزهای دیجیتال از سال ۲۰۱۸ به بعد نیز در ردش صنعت NFT بی‌تأثیر نبوده است. این آثار در بازارهای مخصوص خریدوفروش محصولات ان اف تی بارگذاری‌شده و با استفاده از ارزهای دیجیتال خریدوفروش می‌شوند. ارزش NFT ها در سال ۲۰۲۱ به بیش از ۴۱ میلیارد دلار رسید. رقمی که به ارزش کل بازار هنرهای تجسمی در دنیا نزدیک بود.

مزایا و ارزش ذاتی ان اف تی

مزیت اصلی یک توکن غیر مثلی این است که صاحب آن می‌تواند نشان دهد که مالک این دارایی است. درواقع× یک NFT‌ همواره تنها یک صاحب اصلی و مشخص برای همه دارد. از طرف دیگر، خود NFT ها نیز یکتا هستند. درواقع آن‌ها از طریق فرآیند توکنیزه‌شدن، کدگذاری شده و با دیگر توکن‌های غیرقابل تعویض متمایز می‌شوند.

مزایا و ارزش ذاتی ان اف تی
مزایا و ارزش ذاتی ان اف تی

ازنظر مالی، یک ان اف تی خود یک ارز دیجیتال منحصربه‌فرد محسوب می‌شود که ارزش مالی مشخصی نیز دارد. یکی از اصلی‌ترین مزایایی که این صنعت با خود به همراه آورده است، عدالت بیشتر در بازارهای هنری به نفع پدیدآورندگان اثر هنری است. اولا حق کپی‌رایت با کدگذاری شدن هر اثر کاملا محفوظ بوده و ثانیا پدیدآورنده اثر هنری بیش‌ازپیش از محل فروش آثار خود بهره مالی می‌برد. علاوه بر همه این‌ها این عرصه فرصت بسیار خوب و برابری برای هنرمندان خلاق و کمتر شناخته‌شده برای ارائه کارشان فراهم کرده است.

مالکیت یک ان اف تی ارزشمند نه‌تنها برای صاحب آن اعتبار می‌آورد؛ بلکه از طریق پیشرفت‌هایی که پلتفرم آن NFT و نیز توکن بومی‌اش می‌کنند نیز صاحب آن را منتفع می‌کنند. درواقع، خریدوفروش توکن غیر مثلی ، یک روش سرمایه‌گذاری و نیز کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود.

مشاهده  توکن نویسی قرارداد ھوشمند

بد نیست در خصوص قرارداد هوشمند و مزیت های آن بدانید.هم چنین می توانید مقاله توسعه قرارداد هوشمند در محیط ریمیکس را مطالعه نمایید.

نمونه هایی از آثار NFT

در حال حاضر، هنرمندان و مجموعه‌های بسیار معروفی در دنیای NFT پدید آمده‌اند که ازجمله آن‌ها می‌توان به مایک وینکلمن (Mike Winklemann) با نام مستعار بیپل (Beeple) اشاره کرد که مجموعه معروف او به نام EVERYSAYS: The First 5000 Days در سال ۲۰۲۱ در حراج کریستی لندن توانست با قیمت نزدیک به ۷۰ میلیون دلار فروخته شود. مجموعه‌های CryptoPunk و BAYC نیز با آثاری چند میلیون دلاری از درآمدزاترین آثار NFT سال ۲۰۲۲ بوده‌اند.

نمونه هایی از آثار NFT
نمونه هایی از اثار ان اف تی

تفاوت ارز دیجیتال و ان اف تی چیست؟

می‌توان گفت که تنها شباهت توکن غیر مثلی و ارز دیجیتال تنها به شیوه کدنویسی آن‌ها یا همان توکنیزه کردن‌شان مربوط می‌شود؛ اما تفاوت‌های آن‌ها بیشتر و اساسی‌تر است. ارزهای دیجیتال، قابل‌تعویض هستند. به این معنی که درست مانند دلار و یورو، هر دو بیت کوین با یکدیگر فرقی نداشته و ارزش برابری را نمایندگی می‌کنند. به همین دلیل نیز ارزهای دیجیتال مانند ارزهای فیات می‌توانند وسیله‌ای برای خرید قرار بگیرند.

از طرف دیگر، NFT ها قابل‌تعویض نیستند. آن‌ها دارای امضای دیجیتال بوده و به این وسیله منحصربه‌فرد شده‌اند. به همین دلیل هم مثلا یکی از آثار BAYC نمی‌تواند با یکی دیگر از آثار همین مجموعه ازنظر ارزش، برابر باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درآمد از طریق قرارداد هوشمند می توانید مقاله کسب درآمد دلاری با قرارداد هوشمند را مطالعه نمایید.

خالق یک اثر ان اف تی تعیین می‌کند که چه تعداد نسخه از هر اثرش تولید شوند. این نسخه‌ها هرکدام واریاسیونی از اثر اولیه خواهند بود. دقیقا به همین دلیل است که لزوما نمی‌توان ان افی تی‌ها را با هم مبادله یا تعویض کرد یا از آن‌ها برای خرید بر بستر بلاک چین استفاده نمود. مگر در مواردی که طرفین، نوعی مبادله کالا به کالای توافقی در بازارهای NFT یا دیگر بازارها انجام دهند.

آموزش سالیدیتی برنامه نویسی قرارداد هوشمند 

سازوکار و کاربرد NFT ها

توکن‌های غیر مثلی نیز مانند ارزهای دیجیتال بر روی بستر بلاک چین با دفاتر کل عمومی توزیع‌شده تولید می‌شوند و تراکنش‌هایشان درون این دفاتر ثبت می‌شوند. بیشتر ان اف تی‌ها در حال حاضر، روی بلاک چین اتریوم ساخته و نگهداری می‌شوند.

درواقع پلتفرم‌های ساخت NFT مانند OpenSea، Larva Labs، Rarible و غیره روی بلاک چین‌ها ایجادشده و افراد با سازوکاری مشابه شبکه‌های اجتماعی در آن‌ها عضو شده و آثار خود را برای فروش در حساب‌های کاربری‌شان عرضه می‌کنند. این آثار درصورتی‌که فایل دیجیتالی باشند باید با فرآیندی توکنیزه یا ضرب کردن (Minting) که خود این پلتفرم‌ها ارائه می‌کنند، کدنویسی شده و درواقع، تبدیل به NFT شوند. البته، قابلیت بارگذاری آثار قبلا NFT شده نیز وجود دارد.

مشاهده  سازنده در سالیدیتی

سازوکار NFT ها

صاحب NFT سپس برای اثر خود یک قیمت تعیین می‌کند. نکته مهم و شاید مزیت اصلی این پلتفرم‌ها برای هنرمندان و مجموعه‌داران آثار هنری این است که آن‌ها با تعیین درصد دلخواه از محل فروش‌های آینده یک اثر نیز درآمد کسب خواهند کرد. هرچه درصد تعیین‌شده پایین‌تر باشد، احتمال فروش سریع‌تر اثر بیشتر خواهد بود. همچنین، همواره مشخص است که یک توکن غیر مثلی متعلق به چه کسی بوده و چه مسیری را طی کرده است.

ذکر این نکته نیز مهم است که به‌عنوان خریدار و مجموعه‌دار آثار NFT به‌منظور خریدوفروش در این عرصه ابتدا باید کیف پول حمایت‌کننده از این آثار و نیز ارزهای دیجیتال مناسب خرید آن‌ها را تهیه کنید.

مشاهده بهترین پلتفرم های قرارداد هوشمند

از NFT می‌توان برای تعریف هویت در وب ۳ و متاورس و ایجاد اقلام منحصر به فرد در بازی‌های رایانه‌ای هم استفاده کرد. فعالیت در حوزه سرگرمی، ایجاد دامنه‌های اینترنتی به صورت غیرمتمرکز، ورزش و هواداری و ایجاد کتاب‌های الکترونیکی با قابلیت خرید و فروش از جمله کاربردهای دیگر NFT  است.

نکتۀ بسیار مهم که در تعیین موضوع که دارایی خود شماست این است که دارایی مورد نظر مال خودتان باشد نه شخصی دیگر. دلیل این محدودیت پیامدها و دردسرهای حاصل از رعایت نکردن این نکته است که با ورود به دنیای ارز با این دردسرهای احتمالی به طور عینی آشنا خواهید شد.

مراحل ساخت NFT

با توجه به گسترش ساخت NFT و خرید و فروش آن مخصوصاً در بین هنرمندان و کسب درآمدهای میلیون دلاری از این راه، خیلی از افراد در حرفه‌های مختلف به فکر ساخت و ورود به بازار آن افتادند. اما باید توجه داشته باشید که از بین میلیون‌ها NFT ساخته شده توسط کاربران، تنها بخش کمی از آن‌ها دچار سرنوشتی خوب شده و مورد معامله قرار می‌گیرند. بنابراین باید برای ساخت NFT، ابتدا بررسی‌های کامل را انجام داده و پس از انجام آن با مراجعه به بهترین سایت‌های خرید و فروش NFT اقدام به کسب سود کنید.

مرحلۀ اول: انتخاب بلاک چین

با اینکه گزینه‌هایی چون Polcadot، Tezos،  Smart chain و COSMOS بلاک چین‌های رایج برای ساخت NFT هستند، اما  اتریوم ETH اولین بلاک چینی بود که NFT را همراهی کرد. از همین رو  اتریوم یک گزینه عالی به عنوان یک بلاک چین برای ساخت NFT است.

مرحلۀ دوم: کیف پول دیجیتال

حتماً می‌دانید یا باید بدانید که کیف پول‌های دیجیتال قابلیت دسترسی به ارز دیجیتال را برای شما فراهم می‌کنند؛ بنابراین این مرحله در ساخت NFT ضروری و جزو قدم‌های اولیه است. شما باید یک کیف پول مخصوص به خودتان را ایجاد و تنظیم کنید. کیف  پول‌های Math، Metamask، Trust wallet، Alpha wallet و Coinbase wallet مهم‌ترین کیف پول‌ها برای ساخت NFT هستند.

مشاهده  برنامه نویسی فرانت اند Front End چیست؟

مرحلۀ سوم: انتخاب بازار برای NFT

هر چند که برای شروع بازار Open sea برای فروش  NFT جاافتاده و مناسب است، بازاری که انتخاب می‌کنید باید برای نوع NFT شما مناسب باشد. مثلاً بازار  Axie Market Place برای NFT Axie Infinity که یک NFT از نوع بازی است مناسب است و به هر حال انواع NFT  بازارهای مخصوص به خود دارند. انتخاب بازار مناسب بر اساس تحقیقات شما صورت می‌گیرد.

در انتخاب بازار برای NFT 6 نکتۀ مهم و کاربردی وجود دارد:

  • چهار بازار اصلی  Axie Infinity، CryptoPunks،NBA Top Shot  و Mobox  هستند که تنها به یک پروژه NFT می‌پردازند. کاربران در این بازارها می‌توانند به بازارهای اختصاصی خود دسترسی داشته باشند. و هم اینکه کارمزد آنها بسیار پایین است.
  • بازار NFT مناسب باید سطح بالایی از اطلاعات را در خصوص هر یک از پروژه‌های خود از جمله تعداد توکن‌های غیر مثلی یک پروژه، قیمت هر یک از توکن‌ها، تعداد خرید و فروش توکن‌ها، دارندگان و تاریخچه معاملات در اختیار شما قرار دهد.
  • یک بازار NFT خوب باید محیطی بسیار امن برای محافظت از سازندگان و همچنین خریداران داشته باشد.
  • هنگام خرید NFT، دسترسی سریع و آسان به داده‌های قابل اعتماد و دقیق بسیار مهم است. همچنین بازار باید داده‌های بصری بیشتری را برای کاربران ارائه دهد تا به درک روشنی از وقایع بازار برسند.
  • بازار مناسب NFT  باید از چندین کیف پول دیجیتال NFT پشتیبانی کند تا کاربان برای پرداخت‌های خود گزینه‌های بیشتری در اختیار داشته باشند.
  • برای انتخاب بازار NFT حتماً تجریبات دیگران را به کار بگیرید تا بهترین تصمیم ممکن را بگیرید.

مرحلۀ چهارم: کیف پول

شما باید بازار انتخابی خود را به یک کیف پول متصل کنید و پس از ایجاد و فروش NFT خود، سرمایه به دست آمده از آن را ذخیره کنید. درست مانند بازار واقعی و کیف پول واقعی.

مرحلۀ پنجم: آپلود فایل NFT

شما هر بازاری را انتخاب کنید این بازار یک بخش را برای راهنمایی شما اختصاص داده است که با استفاده از آن بتوانید فایل NFT خود را روی بازار آپلود کنید. NFT ها با فرمت های MP3، PNG، MP4 و GIF نامگذاری شده‌اند.

جمع بندی مقاله NFT چیست و چه کاربردی دارد؟

سؤال: ان اف تی چیست؟ یکی از پرجستجوترین عبارات در گوگل در ماه‌های اخیر بوده است. این صنعت که در سه سال گذشته رونق بسیاری گرفته است، به‌طور خلاصه مربوط به دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فردی است که یک دارایی واقعی را نمایندگی می‌کنند. NFT ها درواقع توکن‌های غیرقابل تعویضی هستند که در یک زمان واحد، تنها یک مالک قابل‌اثبات دارند. هر اثر می‌تواند بر بستر بلاک چین به‌ ویژه بلاک چین اتریوم، ان اف تی خودش را داشته و در پلتفرم‌های ساخته‌شده برای خریدوفروش این آثار عرضه شود. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۳۰، کل ارزش بازار NFT به ۳٫۵ تریلیون دلار برسد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محبوب ترین دوره ها

برچسب های محبوب

آموزش برنامه نویسی سالیدیتی آموزش سالیدیتی آموزش قرارداد هوشمند اجزای قرارداد هوشمند ارز دیجیتال اتریوم ارزهای متاورسی استیبل کوین های معروف الگوریتم اثبات سهام الگوریتم اثبات کار الگوریتم اجماع امنیت کیف پول ارزدیجیتال اهمیت قرارداد هوشمند برنامه نویس سالیدیتی برنامه نویسی اتریوم برنامه نویسی بلاکچین برنامه نویسی توکن برنامه نویسی ریمیکس برنامه نویسی سالیدیتی برنامه نویسی قرارداد هوشمند بلاکچین بلاک چین اتریوم بهترین ارزهای دیجیتال توسعه دهنده سالیدیتی توکن نویسی حمله 51 درصد بلاکچین حمله ۵۱% صرافی های ارزدیجیتال صرافی‌ غیرمتمرکز قرارداد هوشمند ماشین مجازی متاورس مزایای قرارداد هوشمند نوشتن سیستم رای گیری با سالیدیتی نوشتن قرارداد هوشمند هارد فورک واقعیت مجازی متاورس ویژگی‌های اتریوم پلتفرم های ارزدیجیتال پیش نیاز قرارداد هوشمند کاربرد قرارداد هوشمند کد نویسی سالیدیتی کسب درآمد با قرارداد هوشمند کسب درآمد در متاورس کیف پول ارزدیجیتال کیف پول الکترونیکی