وبلاگ

کاربردهای برنامه نویسی سالیدیتی

برنامه نویسی سالیدیتی و کاربردهای آن
سالیدیتی مقالات آموزشی

کاربردهای برنامه نویسی سالیدیتی

امروزه بازار ارزهای دیجیتال خیلی داغ است و به دلیل داشتن مزایایی مثل غیرمتمرکز بودن، سرعت بالای انتقال، امنتیت بالا و جهانی بودن، به سرعت در حال جایگزینی با پول سنتی است. برای انجام پروژه های بلاک چینی در صنعت ارزهای دیجیتال از زبان های برنامه نویسی استفاده می شود که از جمله آنها می توان به زبان برنامه نویسی سالیدیتی solidity اشاره کرد. هر ساله شاهد اختصاص میلیاردها دلار برای پروژه های بلاکچین هستیم که یک بخش بزرگ از این پروژه ها توسط زبان برنامه نویسی سالیدیتی صورت می گیرد. در ادامه قصد داریم در مورد کاربردهای برنامه نویسی سالیدیتی و مزایای استفاده از آن صحبت می کنیم.​

برنامه نویسی سالیدیتی چیست؟

زبان های برنامه نویسی امکان ارتباط انسان با سیستم های کامپیوتری و مکانیزم های آنها را فراهم می کنند. این قاعده در مورد بلاکچین ها هم صدق می کند و انسان برای بهره مندی از تکنولوژی بلاکچین ها باید از زبان برنامه نویسی مخصوص آنها استفاده کند. یکی از این زبان ها سالیدیتی است که از 14 سال پیش، مخصوص کدنویسی در بلاکچین به وجود آمد. زبان برنامه نویسی سالیدیتی بیشتر در بلاکچین اتریوم کاربرد دارد و با همین بلاکچین هم مشهور شده است.

مشاهده دوره آموزشی سالیدیتی آکادمی ماکان

در این زبان، نیاز نیست که کدها به صورت صفر و یک باشند؛ بلکه ترکیبی از حروف و اعداد هستند که قابلیت درک راحت تری برای انسان دارند؛ این سادگی باعث می شود بعد از اینکه برنامه نویسی در تیم برنامه نویسی جابجا شد، مشکلات ناشی از این جابجایی تا حد ممکن کاهش پیدا کند.

کاربردهای برنامه نویسی سالیدیتی
برنامه نویسی سالیدیتی در ارزهای دیجیتال

امروزه با توسعه هر چه بیشتر ارزهای دیجیتال، برنامه نویسی بلاک چین بیشتر از قبل مورد توجه توسعه کنندگان قرار گرفته است. پیش بینی می شود زبان های برنامه نویسی این حوزه و از جمله سالیدیتی، در سال های آینده برنامه نویسان زیادی را به سمت خود می کشاند تا بتوانند در زمینه اپلیکیشن های غیرمتمرکز و توسعه پروژه ها فعالیت کنند.

زبان برنامه ­نویسی سالیدیتی یک زبان سطح بالا و شی­‌گرایی است که توسط افرادی چون گوین وود، کریستین ریتوی‌سنر، یوئیچی هیرای و الکساندار برگساسی در سال ۲۰۱۴ معرفی شد.زبان سالیدیتی (Solidity) از زمانی که ارائه شد و سپس توسط تیم اتریوم توسعه یافت مسیر طولانی‌ای را طی کرده است.

انواع کاربردهای برنامه نویسی سالیدیتی

زبان برنامه­‌نویسی سالیدیتی باعث به هم وصل­‌کردن بلاک‌­های قبل و بعد می­‌شود و یک زنجیرۀ به‌­هم­‌پیوسته‌­ای را می‌­سازد که احتمال هک­‌شدن را کاهش داده و تراکنش‌­ها را به­‌صورت خودکار کنترل می‌­کند.کاربرد اصلی زبان برنامه نویسی سالیدیتی ایجاد قراردادهای هوشمند در اتریوم است. اما می توان از این زبان، برای طراحی قراردادهای هوشمند تحت پلتفرم های دیگر نیز استفاده نمود.

برنامه نویسی سالیدیتی و کاربردهای آن
کاربردهای برنامه نویسی سالیدیتی

از مزایای زبان برنامه نویسی سالیدیتی می توان به سازگاری با بلاک چین ارتریوم، شفافیت، دقت زیاد، کاربرد راحت و امنیت اشاره کرد که باعث افزایش کاربردهای آن شده است.همچنین به علت سطح بالای امنیت و شفافیت زبان فوق، می توان از آن در نظرسنجی ها و فرآیندهای رأی گیری نیز استفاده نمود.از دیگر کاربردهای زبان برنامه نویسی Solidity می توان به برگزاری مزایده ها و مناقصه ها نیز اشاره کرد.کاربردهای برنامه نویسی سالیدیتی خیلی زیاد هستند که در بخش زیر به برخی از این کاربردها می پردازیم

مشاهده  مزایای یادگیری برنامه نویسی سالیدیتی

ایجاد قراردادهای هوشمند در دنیای ارزهای دیجیتال

این زبان سالیدیتی برای ایجاد قراردادهای هوشمند بر روی بلاک چین ارز دیجیتال اتریوم و فعالیت های مرتبط با این ارز کاربرد دارد. در دنیای واقعی برای انجام معاملات و نوشتن قراردادها، آژانس های مختلفی وجود دارند که به منظور انجام شدن معامله ای موفق بین دو طرف قرارداد، بر همه چیز نظارت کنند. آژانس های مورد نظر برای انجام این کار، هزینه ای بابت کمیسیون دریافت می کنند. اما در دنیای ارزهای دیجیتال برای از میان برداشتن این حق کمیسیون به منظور کاهش هزینه ها، قراردادهای هوشمند به وجود آمده اند که باعث تحولی بزرگ در زمینه معاملات شده اند؛ در قراردادهای هوشمند به منظور انجام معاملات بین دو طرف قرارداد، نیازی به شخص ثالث نیست.

به بیان ساده تر، قرارداد هوشمند در زمینه ارزهای دیجیتال، نوعی پروتکل کامپیوتری محسوب می شود که پیاده سازی آن روی انواع بلاک چین ها صورت می گیرد. در قراردادهای هوشمند، شرایطی تعیین شده است که اگر این شرایط مورد نظر محقق شود، دستورات مورد نظری که برنامه نویس با استفاده از برنامه نویسی سالیدیتی نوشته است، اجرا می شود و معامله بین دو طرف قرارداد به صورت خودکار صورت می گیرد؛ بدون اینکه نیازی به شخص ثالث باشد. زبان سالیدیتی دارای کتابخانه ها و کلاس های زیادی است که به توسعه هر چه بیشتر قراردادهای هوشمند کمک می کند.

سالیدیتی و اتریوم
ویژگی های برنامه نویسی سالیدیتی

تأمین مالی جمعی و حذف واسطه ها

برنامه نویسی سالیدیتی در قراردادهای هوشمند، علاوه بر اینکه کمیسیون شخص ثالث را حذف و باعث حل مدیریت داده ها می شود، کاری کرده که تأمین مالی جمعی با استفاده از سیستم های غیرمتمرکز فراهم شده و به این ترتیب هزینه های اضافی را از میان برداشته شود.بیایید فرض کنیم که قوانین و شرایط به سمتی رفته که اسناد مربوط به املاک، اتومبیل و … کاملا دیجیتالی باشند. همچنین برای انتقال اسناد از نامی به نام دیگر نیازی به رفتن به دفترخانه  و … نباشد. این عالی است اما عالی تر این است که واسطه هایی به نام مشاوران املاک و مشاوران فروش اتومبیل هم دیگر به کار نخواهند آمد.

کاربردهای برنامه نویسی سالیدیتی در رأی گیری

در دنیای واقعی، عوامل زیادی می توانند بر نتیجه رأی گیری تأثیر بگذارند. رأی دهندگان جعلی، دستکاری ماشین های رأی گیری و انواع تقلب، از جمله این عوامل هستند. به منظور رفع این مشکلات، می توان از برنامه نویسی سالیدیتی استفاده کرد تا با استفاده از قراردادهای هوشمند، فرایند رأی گیری به صورت شفاف و خودکار صورت بگیرد.

مشاهده  آموزش نصب ترافل (Truffle)

حراج سرپوشیده (حراج کور)

در دنیای واقعی، چون حراج ها به صورت آزاد انجام می شوند، امکان مشاهده پیشنهادات همدیگر وجود دارد و بنابراین ممکن است اختلاف و تقلب رخ دهد. اما در قراردادهای هوشمندی که با برنامه نویسی سالیدیتی ایجاد می شوند، حراج ها به صورت سرپوشیده است و تا زمانی که حراج تمام نشود، هیچ کس نمی تواند پیشنهادهای دیگری را ببیند.

اتصال بلاک های شبکه بلاکچین

زبان سالیدیتی امکان متصل شدن بلاک های قبل و بعد شبکه بلاکچین را فراهم می کند تا سرانجام مجموعه ای زنجیرگونه تشکیل شود. با ایجاد چنین شبکه ای، احتمال هر گونه دستکاری در معاملات و تراکنش ها و هک شدن به صفر می رسد. سالیدیتی به گونه ای است که در صورت استفاده از آن، هک کردن شبکه و دسترسی به اطلاعات موجود در سیستم، بسیار دشوار خواهد بود. چرا که هکر برای دسترسی به هر بلوک، باید بلوک های قبلی را نیز هک نماید! به علاوه، دستکاری کدهای از پیش نوشته شده توسط هکرها، بسیار دشوار و تقریبا غیرممکن می باشد.

مزایای قراردادهای هوشمند

در ابتدا از زبان سالیدیتی برای ایجاد قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم استفاده شد و سپس بلاک چین‌های دیگری شروع به استفاده از آن کردند.

در مقاله قرارداد هوشمند یا اسمارت کانترکت (Smart Contract) چیست؟ به صورت مفصل در مورد مزایا و امتیازاد قرارداد های هوشمند پرداخته شده است که با مطالعه آن می توانید اطلاعات کامل تری در این زمینه کسب کنید ولی به صورت خلاصه چند مورد از مزایای قراردادهای هوشمند برای شما در بخش زیر آورده شده است

کاربرد قرارداد هوشمند
قرارداد هوشمند یا چیست؟

اجرای خودکار

در قراردادهای هوشمندی که با برنامه سالیدیتی ایجاد شده اند، هم حق مالکیت و هم پول در سیستم ذخیره می شود و در صورتی که شرایط قرار داد مهیا شد، به صورت خودکار، بین دو طرف قرارداد توزیع می شود.

عدم نیاز به پرداخت کمیسیون

در قراردادهای هوشمند نیازی به اعتماد کردن طرفین به یکدیگر نیست؛ چون این قراردها فقط وقتی به صورت خودکار انجام می شوند که شرایط از پیش تعیین شده قرارداد فراهم شود، نیازی هم به شخص ثالث و واسطه و پرداخت حق کمیسون به آنان نیست. این قراردادهای هوشمند دارای یک کد رهگیری هستند که تمام شریط توافق شده بین طرفین قرارداد در آن قرار دارد و تمام اطلاعات تراکنش های انجام شده نیز در بلاکچین بایگانی می شود.

مشاهده  آرایه ها در زبان برنامه نویسی سالیدیتی

شفافیت در قرارداد هوشمند

بلاک‌چین تجمیع هوشمندانه فناوری‌های نوین و کاربردی همچون رمزنگاری، مکانیزم اجماع و دفترکل توزیع شده (DLT) با هدف ایجاد شفافیت، غیرمتمرکزسازی و حذف نهاد واسط و همزمان غیرممکن ساختن آسیب‌پذیری یا تقلب است. در واقع هر زمان برای انجام فرآیندی چاره‌ای جز اعتماد کردن به شخص یا نهاد واسط نداریم. فناوری بلاک‌چین می‌تواند همزمان با ایجاد شفافیت فرآیندی بی‌نیاز از اعتماد ایجاد کند. مزیت دیگر این قراردادها در این است که چون در معرض دید همگان تأیید و ثبت می شوند، همه چیز شفاف بوده و قابلیت اطمینان بالایی دارد.

آموزش برنامه نویسی سالیدیتی

به روز شدن قراردادها

بلاکچین ارز دیجیتال اتریوم، توکن هایی که روی شبکه خودش ایجاد شده را در کیف پول افزاد ذخیره می کند. همچنین می تواند قراردادهای هوشمند(برنامه) و کد این قراردها را هم روی بلاکچین به روش غیرمتمرکز ذخیره و اجرا کند. اگر فردی در داده های قرارداد هوشمند خود تغییراتی ایجاد کند، قرارداد به روز رسانی می شود. این به معنی امنیت کامل است که باعث می شود شما هرگز دسترسی به داده های خود را از دست ندهید و با برنامه ای که از آن استفاده می کنید، خدمات خود را متوقف کند. داده های شما در بلاک چین های اتریوم رمز نگاری شده و هیچ کس در هیچ جای دنیا نمی تواند به آنها دسترسی پیدا کند.

عدم ایجاد تغییر در کدها

از مزایای مهم زبان برنامه نویسی سالیدیتی این است که پس از نوشته شدن کدهای یک قرارداد هوشمند و پس از تأیید شدن آنها توسط کامپایلر، دیگر به هیچ وجه نمی توان تغییری در آن کدها ایجاد کرد؛ بنابراین احتمال دست بردن در آنها توسط هیچ شخصی ممکن نخواهد بود که این باعث امنیت هر چه بیشتر این قراردادهای هوشمند می شود.

مشاهده مقاله انواع داده ها و متغیرها در زبان برنامه نویسی سالیدیتی

سالیدیتی که به عنوان زبان برنامه نویسی ارتریوم (عظیم ترین اکوسیستم بلاک چین) کاربرد دارد، پایگاه توسعه دهنده فعالی دارد که در حال به روز کردن مداوم کدهای آن است و باعث حفظ استانداردهای قرارداد هوشمند می شود. مزایا و کاربردهای برنامه نویسی سالیدیتی باعث شده است که طرفداران زیادی پیدا کرده و همچنان در حوزه قراردادهای هوشمند فعالیت کند.

زبان برنامه نویسی سالیدیتی یک زبان برنامه نویسی متأخر است که هنوز مسیری طولانی برای توسعه و پیشرفت بیشتر را پیش رو دارد و پیداست که با حرکت اقتصاد جهانی به سوی استفاده ار رمزارزها و رونق بیشتر تکنولوژی بلاکچین، موفقیت آن در آینده نیز بسیار چشمگیر خواهد بود.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین دوره ها

برچسب های محبوب

Liquidity Pool Solidity Inheritance آموزش برنامه نویسی سالیدیتی آموزش سالیدیتی آموزش قرارداد هوشمند اجزای قرارداد هوشمند ارزدیجیتال Polkadot ارز دیجیتال اتریوم ارزهای متاورسی الگوریتم اثبات کار الگوریتم اجماع امنیت کیف پول اهمیت قرارداد هوشمند اپلیکیشن متمرکز ایردراپ برنامه نویس سالیدیتی برنامه نویسی اتریوم برنامه نویسی بلاکچین برنامه نویسی ریمیکس برنامه نویسی سالیدیتی برنامه نویسی قرارداد هوشمند بلاکچین بلاک چین اتریوم بهترین ارزهای دیجیتال توسعه دهنده سالیدیتی خطا در سالیدیتی صرافی های ارزدیجیتال صرافی‌ غیرمتمرکز قرارداد هوشمند متاورس مزایای قرارداد هوشمند نوشتن سیستم رای گیری با سالیدیتی نوشتن قرارداد هوشمند واقعیت مجازی متاورس ویژگی‌های اتریوم پلتفرم های ارزدیجیتال پیش نیاز قرارداد هوشمند کاربرد قرارداد هوشمند کد نویسی سالیدیتی کسب درآمد با قرارداد هوشمند کسب درآمد در متاورس کلاهبرداری ایردراپ کیف پول ارزدیجیتال کیف پول الکترونیکی کیف پول نرم‌افزاری