وبلاگ

توسعه قرارداد هوشمند در محیط ریمیکس

توسعه قرارداد هوشمند در محیط ریمیکس
سالیدیتی

توسعه قرارداد هوشمند در محیط ریمیکس

توسعه قرارداد هوشمند در محیط ریمیکس (Remix) ممکن است موضوعی سخت و دشوار به نظر برسد. اگر شما تصمیم دارید یک قرارداد هوشمند را در اتریوم توسعه دهید، نیاز دارید که با نرم‌افزارها و محیط‌هایی که این امکان را به شما می‌دهند آشنایی داشته باشید. البته تسلط یافتن به تمامی نرم‌افزارها و محیط‌ها دشوار است و برای اینکار شناخت یک نرم‌افزار نیز کفایت می‌کند.از همین رو تصمیم داریم در ادامه این مطلب درباره محیط رمیکس که امکان توسعه قرارداد هوشمند را به شما می‌دهد، توضیحاتی بدهیم. پس همراه ما باشید.​

قرارداد هوشمند چیست؟

قبل از آنکه بخواهیم توسعه قرارداد هوشمند در محیط ریمیکس (Remix) را برای شما توضیح دهیم بهتر است تا به صورت مختصر قرارداد هوشمند را تعریف کنیم. قرارداد هوشمند به زبان ساده مجموعه‌ای از کدها و داده‌ها است که در یک آدرس خاصی در بلاکچین اتریوم قرار می‌گیرد. درواقع قرارداد هوشمند در بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود.

قراردادهای هوشمند حسابی در اتریوم هستند که دارای تعادل بوده و امکان ارسال تراکنش‌ها از طریق شبکه را دارند. قراردادهای هوشمند قابل کنترل از سوی کاربر نیستند بلکه در شبکه مستقر شده و به شکل برنامه‌ریزی شده اجرا می‌شوند. با ارسال کردن تراکنش‌هایی که وظیفه اجرای عملکرد تعریف شده در قرارداد هوشمند را دارند، حساب‌های کاربری می‌توانند با یک قرارداد هوشمند ارتباط برقرار کنند.

قرارداد هوشمند چیست؟
قرارداد هوشمند یا اسمارت کانترکت (Smart Contract) چیست؟

در قراردادهای هوشمند نیز مانند قراردادهای عادی این قابلیت وجود دارد که طرفین قوانینی را تعریف کنند. اما در قرارداد هوشمند این قوانین تعریف شده به صورت خودکار و از طریق کد اجرا می‌شوند.

نوشتن قرارداد هوشمند و مستقر کرن آن در شبکه کار بسیار سخت و پیچیده‌ای نیست تنها لازم است زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند را یاد بگیرید و بعد آن را توسعه دهید. مزیت مهمی که قرارداد هوشمند دارد این است که واسطه‌ها را حذف کرده و به شما این امکان را می‌دهد که پول، سهام یا هر دارایی ارزشمند دیگری را به صورت شفاف مبادله کنید.

آموزش سالیدیتی برنامه نویسی قرارداد هوشمند Smart contracts

مشاهده  دستور Enums در برنامه نویسی سالیدیتی

نحوه پیاده سازی قرارداد هوشمند

برای توسعه قرارداد هوشمند در قدم اول باید کد قرارداد هوشمند را در یک زبان برنامه‌نویسی نوشت و بعد این کد را در قالب تراکنش در شبکه ثبت کرد. البته فرایند اجرای این قرارداد کمی دشوارتر و پیچیده‌تر است. معمولا برای برنامه نویسی قرارداد هوشمند از زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) استفاده می‌کنند.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه نحوه اجرای قرارداد هوشمند در شبکه بلاکچین را توضیح دهیم باید بگوییم که وقتی یک تراکنش در شبکه ثبت می‌شود، نودها آن تراکنش را اجرا می‌کنند و محل اجرای قراردادهای هوشمند ماشین مجازی اتریوم یا EVM است.

ماشین مجازی اتریوم
ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine)

زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند چیست؟

برنامه‌نویسی زبان‌های مختلفی دارد و برنامه‌نویسان نیز به طور معمول از زبان C و شاخه‌های آن و یا زبان پایتون، جاوا و… استفاده می‌کنند. اما برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند یک زبان مخصوص به نام سالیدیتی دارد که اگر کسی با زبان‌های برنامه‌نویسی مذکور آشنایی داشته باشد، می‌تواند این زبان را نیز به راحتی یاد گرفته و با آن کار کند.

زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی در سال 2014 معرفی شد و از آن زمان تا کنون از سوی تیم سالیدیتی در حال توسعه است. این روزها صدها برنامه‌نویس از این زبان برنامه‌نویسی استفاده می‌کنند تا از طریق آن قرارداد هوشمند یا سایر خدمات مبتنی بر بلاکچین تولید کنند.

درواقع سالیدیتی یک زبان برنامه‌نویسی قابل اجرا بر روی ماشین مجازی اتریوم (EVM) است که کلاس‌ها و کتابخانه‌های زیادی داشته و بسیار به توسعه قرارداد هوشمند کمک می‌کند. خود زبان برنامه نویسی سالیدیتی محیط‌های مختلفی دارد که Remix یکی از مهم‌ترین محیط‌های توسعه نرم‌افزار (IDE) در این زبان برنامه نویسی است.

رمیکس (Remix) چیست؟

اولین قدم در توسعه هر برنامه، نوشتن کد آن است. نوشتن کد هم نیاز به یک محیط توسعه یکپارچه IDE دارد تا به عنوان یک بستر، منطق اصلی کدها در آن نوشته شود. محیط توسعه نرم‌افزار (IDE)، محیطی است که در نوشتن کد برنامه به توسعه دهنده یا برنامه‌نویس کمک می‌کند و امکانات زیادی را در اختیار او قرار می‌دهد.

مشاهده  اصلاح کننده توابع در سالیدیتی

محیط رمیکس IDE یک محیط منبع باز است که هم در وب و هم در دسکتاپ قابل اجراست و مجموعه گسترده‌ای از افزونه‌ها را به برنامه‌نویسان ارائه می‌دهد.

رمیکس (Remix) چیست؟
توسعه قرارداد هوشمند در محیط ریمیکس

به عبارت دیگر معروف‌ترین محیط توسعه قرارداد هوشمند در زبان برنامه نویسی سالیدیتی، رمیکس است. شما می‌توانید از طریق آدرس https://remix.ethereum.org به این محیط IDE تحت مرورگر دسترسی پیدا کنید.

ریمیکس، IDE تحت مرورگر

بهترین محیط برای توسعه قرارداد هوشمند و دیباگینگ یا اشکال‌زدایی، محیط رمیکس (Remix) است. در این محیط شما می‌توانید قرارداد هوشمند را به صورت مستقیم وارد مرورگر کنید. البته تا زمانی که قرارداد هوشمند شما بدون هیچ باگی کامپایل شود، باید از ریمیکس استفاده کنید. برای تعامل برقرار کردن رمیکس با بلاکچین از طریق مرورگر، 3 راه وجود دارد که از قرار زیر است:

  • ماشین مجازی جاوااسکریپت (JVM)
  • افزونه web3
  • اتصال به ارائه‌ دهنده web3

البته در فناوری بلاکچین‌، توسعه دهندگان بلاک‌چین اتریوم بیشتر از محیط رمیکس IDE استفاده می‌کنند به این خاطر که توسعه را بهبود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد و به دنبال آن زمان نصب نیز کاهش می‌یابد. کاهش زمان نصب هم باعث سرعت کار توسعه شده و توسعه‌دهندگان را به روز نگه می‌دارد.

توسعه قرارداد هوشمند در محیط ریمیکس
نحوه توسعه قرارداد هوشمند در محیط ریمیکس

نحوه توسعه قرارداد هوشمند در محیط ریمیکس

گفتیم که محیط رمیکس یک محیط توسعه یکپارچه یا IDE است که از آن برای توسعه قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند. این محیط به توسعه‌دهندگان تازه‌کار این امکان را می‌دهد تا دغدغه تنظیم و نصب ابزارها را نداشته باشند و راحت‌تر بتوانند برنامه نویسی را انجام دهند.

Remix یک محیط توسعه مبتنی بر وب است و نسخه‌های گوناگونی از کامپایلرهای سالیدیتی در کنار پلاگین‌های مورد نیاز برای توسعه قراردادهای هوشمند دارد و همین امر باعث شده تا کار برنامه‌نویسان در این محیط راحت‌تر شود.

محیط Remix
برنامه نویسی سالیدیتی در محیط ریمیکس

توجه داشته باشید که رمیکس اطلاعات رو در local storage مرورگر ذخیره می‌کند، بنابراین وقتی وبسایتی رو باز می‌کنید به پروتکل http یا https دقت کنید چون امکان دارد شما اطلاعات را در یکی از این پروتکل‌ها ذخیره کنید و در پروتکل دیگر در دسترس نباشد.

مشاهده  مدیریت خطا در سالیدیتی

محیط رمیکس را به نشانی http://remix.ethereum.org باز می‌کنیم

الف) صفحه‌ای که باز می‌شود محیط کار یا workspace  نام دارد که همه اطلاعات و فایل‌های ما مثل قرارداد هوشمند در آن ذخیره می‌شود.

ب) در نوار ابزار سمت چپ آن یک ذرخ‌بین دیده می‌شود که قسمت مربوط به سرچ است و در آن می‌توان به دنبال یک کد یا فایل‌هایی با پسوند معین بگردیم.

ج) در ابزاری که زیر ذره‌بین وجود دارد می‌توان نسخه کامپلایر سالیدیتی که مدنظر داریم را انتخاب کنیم.

وقتی روی این ابزار کلیک کنیم در قسمت COMPILER می‌توانیم نسخه کامپایلر را انتخاب کنیم

سپس در قسمت LANGUAGE می‌توانیم زبان برنامه‌نویسی که می‌خواهیم با آن توسعه قرارداد هوشمند را شروع کنیم انتخاب نماییم که بهتر است روی سالیدیتی بگذاریم.

کمی پایین‌تر گزینه‌ای با عنوان Auto compile وجود دارد که اگر آن را فعال کنیم در زمان انتخاب قرارداد هوشمند، به صورت خودکار کامپایل می‌شود.

بعد از آن گزینه‌ای با عنوان Enable optimization وجود دارد که بهینه سازی را فعال می‌کند.

گزینه دیگری که در این ابزار وجود دارد Hide warnings است که پیغام‌های اخطار را البته نه اخطارهای بحرانی، نادیده می‌گیرد.

در نهایت وقتی گزینه Compile را بزنیم، کامپایل کردن قرارداد ما شروع می‌شود. گزینه Compile and Run script اسکیرپت ما را کامپایل و در نهایت اجرا می‌کند.

آموزش سالیدیتی برنامه نویسی قرارداد هوشمند Smart contracts

جمع‌بندی مقاله توسعه قرارداد هوشمند در محیط ریمیکس

شبکه بلاکچین انقلاب جدیدی در دنیای دیجیتال است و قراردادهای هوشمند که در شبکه بلاکچین اجرا می‌شوند می‌توانند موسسات و شرکت‌های کوچک و یا حتی بانک‌های بزرگ را تحت تاثیر قرار دهد. به طوری که در آینده نه چندان دور، قرارداد هوشمند تبدیل به بخشی از سازمان‌ها می‌شود.توسعه قرارداد هوشمند در محیط رمیکس مسئله مهمی بود که در این مقاله به صورت مختصر به آن پرداختیم. امیدواریم که برای شما مفید واقع شود.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین دوره ها

برچسب های محبوب

Mapping Solidity Inheritance آموزش برنامه نویسی سالیدیتی آموزش سالیدیتی آموزش قرارداد هوشمند اجزای قرارداد هوشمند ارز دیجیتال اتریوم ارز دیجیتال یونی ارزهای متاورسی الگوریتم اثبات کار الگوریتم اجماع امنیت کیف پول اهمیت قرارداد هوشمند اپلیکیشن متمرکز برنامه نویس سالیدیتی برنامه نویسی اتریوم برنامه نویسی بلاکچین برنامه نویسی ریمیکس برنامه نویسی سالیدیتی برنامه نویسی شی‌ گرا برنامه نویسی قرارداد هوشمند بلاکچین بلاک چین اتریوم بهترین ارزهای دیجیتال ترون چیست توسعه دهنده سالیدیتی صرافی های ارزدیجیتال صرافی‌ غیرمتمرکز قرارداد هوشمند قیمت پولکادات متاورس مزایای قرارداد هوشمند نوشتن سیستم رای گیری با سالیدیتی نوشتن قرارداد هوشمند واقعیت مجازی متاورس ویژگی‌های اتریوم پلتفرم های ارزدیجیتال پیش نیاز قرارداد هوشمند کاربرد قرارداد هوشمند کد نویسی سالیدیتی کسب درآمد با قرارداد هوشمند کسب درآمد در متاورس کیف پول ارزدیجیتال کیف پول الکترونیکی کیف پول نرم‌افزاری