واژه نامه بلاکچین

واژه نامه بلاکچین

واژه نامه بلاکچین

All | # A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z آ ا ب پ ت ج چ ح س ه و
There are currently 20 names in this directory beginning with the letter F.
F

FA / Fundamental Analysis‏ (‏تحلیل فاندامنتال):
روشی که در آن با مشاهده و بررسی فناوری، تیم، چشم‌انداز رشد و سایر مشخصه‌ها، در خصوص ارزش دارایی مورد نظر تحقیق می‌کنید. بعضی از افراد تحلیل فاندامنتال را به عنوان بخشی از استراتژی سرمایه‌گذاری به نام سرمایه‌گذاری ارزش انجام می‌دهند.

Faucet‏ (‏فاست):
سیستم کسب درآمد ارز دیجیتال بر بستر وب سایت یا برنامه هایی‌ست که به کاربران به ازای انجام وظایف مشخصی، جایزه می‌دهد. فاست روشی است که هنگام عرضه اولیه آلتکوین استفاده می‌شود تا نظر افراد را به کوین مورد نظر جلب کند.

Fiat‏ (‏فیات یا ارز سنتی):
ارز یا پول فیات، پول رایج قانونی است که توسط دولت و بخش‌های آن نظیر خزانه‌داری فدرال و سیستم بانکداری دولتی نظیر بانکداری ذخیره کسری پشتیبانی می‌شود. فیات می‌تواند به صورت پول فیزیکی یا الکترونیکی وجود داشته باشد.

Fiat-Pegged Cryptocurrency‏ (‏ارز دیجیتال با پشتوانه ارز فیات):
به آن ارز دارای پشتوانه نیز می‌گویند. این نوع رمز ارزها به صورت کوین، توکن یا دارایی‌های صادر شده بر بستر بلاک چین است و متصل به ارزهای دولتی است. هر ارز دارای پشتوانه به طور تضمینی، همواره دارای پشتوانه پولی مشخصی تولید می‌شود.

FinCEN‏ (‏شبکه اجرای جرائم مالی):
FinCEN دفتر اصلی دپارتمان خزانه‌داری آمریکاست، که وظیفه جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات درباره معاملات تجاری را بر عهده دارد. هدف این سازمان مبارزه با پولشویی در داخل و خارج از آمریکا، مقابله با جمع آوری سرمایه برای تروریسم و دیگر جرائم مالی است.

Fish‏ (‏ماهی):
ماهی یا ریزماهی به کسی می‌گویند که مقدار ناچیزی ارز دیجیتال دارد و اغلب تحت تاثیر نهنگ‌هایی است که بازار را بالا و پایین می‌برند.

Flash Loan‏ (‏وام فلش):
وام فلش نوعی وام است که نیاز به وثیقه‌گذاری ندارد و در پروتکل‌های دیفای مبتنی بر شبکه اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وام‌ها از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند. اسمارت کانترکت‌ها قوانین خاصی دارند که فقط با همان قوانین کار می‌کنند. در مورد Flash Loan، قراردادها بدین صورت هستند که وام‌گیرنده باید وام را برگرداند؛ در غیر این صورت کل پروسه عملیات معکوس می‌شود، انگار که از اول هیچ اتفاقی نیافتاده است! وام فلش مفهوم بسیار پیشرفته‌ای است که تنها توسعه‌دهندگان می توانند از آن استفاده کنند.

Flash Loan Attack‏ (‏حمله وام فلش):
حمله وام فلش بر روی پروتکل‌های دیفای انجام می‌شود. این حملات بسیار پیچیده هستند و شامل وام‌گیری یک دارایی از یک پلتفرم و قرار دادن آن وام در یک پلتفرم دیفای دیگر، به منظور وام گیری یک دارایی دیگر است. پس از این پروسه‌های پیچیده، مهاجم وام اصلی خود را باز می‌گرداند و مابقی دارایی‌ها را نزد خود نگاه می‌دارد. این کار با هدف خارج کردن دارایی‌های داخل استخر یک پلتفرم انجام می‌شود.

Flippening‏ (‏جابه‌جا شدن):
شرایطی که طی آن، طرفداران اتریوم امیدوارند تا ارزش بازار اتریوم از ارزش بازار بیت کوین پیشی بگیرد.

Flipping‏ (‏فلیپینگ):
یکی از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری است که طی آن با هدف فروش مجدد برای کسب سود، چیزی را معمولا به صورت کوتاه مدت می‌خرید. فلیپینگ در مورد ICOها، به استراتژی سرمایه گذاری در توکن‌ها اشاره دارد که طی آن، رمز ارز مورد نظر را قبل از لیست شدن در صرافی‌ها می‌خرید و سپس در بازار ثانویه و‌ پس از لیست شدن در صرافی‌ها می‌فروشید.

FOMO / Fear of Missing Out‏ (‏فومو):
مخفف عبارت Fear of Missing Out به معنای ترس از دست دادن فرصت سرمایه گذاری است. این احساس معمولا در بازارهای صعودی و زمانی که قیمت رمز ارزها افزایش می‌یابد در سرمایه گذار یا تریدر ایجاد می‌شود. فومو بسیار خطرناک است و باعث تصمیمات احساسی، خرید در قله و در نهایت ضرر تریدر می‌شود.

Fork‏ (‏فورک بلاکچین):
فورک ها یا جداسازی زنجیره، نسخه دیگری از بلاک چین مورد نظر را ایجاد می‌کند و پس از آن، دو بلاک چین وجود خواهد داشت که همزمان با هم اجرا می‌شوند. برای مثال می‌توان به اتریوم و اتریوم کلاسیک اشاره کرد.

Fractional Stablecoins‏ (‏استیبل کوین‌های خرد یا کوچک):
این نوع استیبل کوین‌ها شکل جدیدی از کوین های باثبات هستند که به صورت الگوریتمی و با پشتوانه یک وثیقه، ارزش خود را یک دلار ثابت نگه می‌دارند. از این نوع توکن‌ها انواع زیادی وجود دارد؛ اما ایده اصلی یکسان است؛ زمانی که قیمت آن کاهش می‌یابد، تولید توکن کاهش می‌یابد و زمانی که ارزش آن افزایش می‌یابد، عرضه نیز افزایش می‌یابد، تا قیمت کمترین نوسان و تغییر را داشته باشد.

Front Running‏ (‏فرانت رانینگ):
این زمانی اتفاق می‌افتد که شما یک تراکنش را در صف قرار می‌دهید تا در آینده ارسال شود. فرانت رانینگ بر روی یک بلاک چین معمولا زمانی انجام می‌شود که یک ماینر که به دیتاهای تراکنش‌های در حال انتظار دسترسی دارد، یک سفارش بالاتر قرار می‌دهد تا بتواند به صورت آربیتراژ از این تراکنش‌های در حال انتظار، سودی دریافت کند. این کار در صرافی‌های غیرمتمرکزی مانند یونی سواپ نیز انجام می شود. برای مثال در Uniswap، فرانت رانینگ زمانی اجرا می‌شود که ربات‌هایی که به داده‌های تراکنش‌های منتظر تایید دسترسی دارند، می‌توانند نسبت به یک معامله در حال انتظار، کارمزد گس بالاتری تعیین کنند؛ بنابراین تراکنش آنها زودتر تایید می‌شود. در مرحله بعد، یک سفارش با قیمت کمی بالاتر و با کارمزد کمی پایین‌تر از تراکنش در انتظار معامله گر قرار می‌دهند. از آنجایی که کاربر کارمزد بالاتری پرداخت می‌کند، تراکنش او زودتر تایید می‌شود؛ اما مقدار کوینی که در استخر وجود دارد، همانی است که توسط فرانت رانر ارسال شده است. بنابراین او مجبور می‌شود که با قیمت تعیین‌شده رانر توکن را خریداری کند.

FUD / Fear, Uncertainty and Doubt‏ (‏ترس، عدم اطمینان و شک):
مخفف عبارت Fear, Uncertainty, Doubt و به معنای ترس، عدم اطمینان و شک است. FUD یک استراتژی برای تحت تاثیر قرار دادن ارزهای دیجیتال خاص یا به طور کل بازار ارزهای دیجیتال است. این امر با پخش اطلاعات منفی، گمراه‌کننده و اشتباه صورت می‌گیرد. این اصطلاح زمانی در تریدر به وجود می‌آید، که بازار نزولی است و یا با اصلاح روبرو شده است. معامله‌گر در این مواقع معمولا به طور احساسی تصمیم به فروش ارز دیجیتال خود می‌گیرد تا از ضرر بیشتر خود جلوگیری کند؛ در حالی که در بیشتر مواقع با قیمت پایین‌تر از چیزی که خریده، می‌فروشد و با ضرر مواجه می‌شود.

FUDster‏ (‏ناشران ترس، عدم اطمینان و شک):
کسی است که اخبار منفی و شایعات را منتشر می‌کند و باعث ایجاد حس FUD در افراد می‌شود.

Full Node‏ (‏نود کامل):
نودهایی که به منظور نظارت و اعمال قوانین خود، کل تاریخچه بلاک چین را دانلود می‌کنند. ماینرهای انفرادی و استخرهای استخراج بیت کوین از این نوع نودها هستند.

Fully Diluted Market Cap / Fully Diluted Valuation‏ (‏حجم بازار کاملا رقیق شده):
حجم بازار کاملا رقیق شده به معنی حجم بازار در زمانی است که تمام کوین‌ها یا توکن‌های یک پروژه تولید و عرضه شده باشند. مثلا صرافی Uniswap قصد دارد یک میلیارد توکن UNI را در طی ۴ سال آینده به بازار عرضه کند. اگر قیمت هر توکن را ۳ دلار ثابت در نظر بگیریم، حجم بازار کاملا رقیق شده یا FDV آن برابر با ۳ میلیارد دلار خواهد بود. این یک معیار خوب برای سرمایه گذاران بلندمدت است و به آنها دید وسیع‌تری از میزان قیمت یک رمز ارز خاص می‌دهد.

Fungible‏ (‏قابل تعویض):
مفهوم Fungible به قابل تعویض بودن یک رمز ارز اشاره دارد. قابلیت تعویض به معنی قابلیت حفظ کردن ارزش استاندارد کریپتوی مورد نظر است. به علاوه، این رمز ارز باید قابلیت پذیرش یکنواخت را نیز داشته باشد. بدین معنا که تاریخچه این ارز دیجیتال، نباید بر روی ارزش کنونی‌اش تاثیر بگذارد و قیمت هر واحد از آن یکسان باشد. تمام ارزهای دیجیتال به غیر از NFTها، از این نوع هستند.

Futures‏ (‏قراردادهای آتی):
قراردادهای آتی، توافق استاندارد و قانونی برای خرید و فروش کالا یا دارایی خاص با قیمت از قبل مشخص شده و در زمان مشخصی در آینده هستند. قراردادهای آتی با قراردادهای رو به جلو، که برای هر معامله قابل شخصی‌سازی هستند، متفاوت‌اند. این نوع قراردادها برای پیگیری قیمت نفت، شاخص S&P 500، دلار آمریکا، بیت کوین، گندم و غیره توسط سرمایه‌گذاران به کار می رود. معمولا پس از اتمام موعد این قراردادها، تاثیر زیادی بر روی بازار مشاهده می‌شود. همچنین معمولا برای معامله این قراردادها، تریدرها از لوریج یا اهرم استفاده می‌کنند.