متاورس (Metaverse) چیست؟

متاورس (Metaverse) چیست؟
مفاهیم پایه

متاورس (Metaverse) چیست؟

متاورس (Metaverse) یک واژه‌ مرکب متشکل از meta به معنی فراتر و universe به معنی جهان هستش و از همین رو می توانیم این کلمه رو فراتر از جهان ترجمه کنیم.متاورس در سال 1992 در رمان علمی‌تخیلی “تصادف در برف”نوشته نیل استفنسون استفاده شد.

تاریخچه پیدایش متاورس

استفنسون از واژه متاورس برای توصیف واقعیت مجازی استفاده می کرد که در اون قهرمان داستان در قالب آواتار خودش با بقیه معاشرت می‌ کنه، خرید می‌کنه و حتی دشمنان دنیای واقعی خودش رو شکست میده. البته مفاهیم واقعیت مجازی و دنیایی شبیه متاورس پیش از کتاب سقوط برفی، در سال 1984 و با رمان نورومنسر (Neuromancer)  نوشته ویلیام گیبسون مطرح شده بود.  از آن زمان، واژه متاورس برای توصیف انواع نوآوری های متمرکز بر خلق یک واقعیت مجازی پایدارتر که به زندگی فیزیکی و واقعی ما نفوذ می کنند، استفاده شده است.​

پیدایش متاورس

این نویسنده در این کتاب برای اولین بار مفاهیمی مثل متاورس و آواتار (Avatar)  را در قالب داستان پیش‌بینی کرد. مفاهیمی که سالها بعد از آن با همین نام به دنیای دیجیتال راه پیدا کردند. این ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. مدت‌ها بعد نویسنده کتاب بازیکن شماره یک آماده (Ready Player One) ، ارنست کلاین (Ernest Cline) به روایت زندگی انسانها در سال ۲۰۴۴ می‌پردازد.

واقعیت مجازی در Metaverse

در واقع پروژه Metaverse شبکه ‌ای گسترده از محیط‌ های مجازی همیشه فعال و آنلاینه که افراد می تونن در قالب آواتار خودشون یا به کمک عینک ‌های واقعیت افزوده با همدیگه و اشیا دیجیتال اطراف ارتباط برقرار کنند. به عبارتی ترکیبی از واقعیت مجازی، بازی آنلاین چندنفره و وب‌گردی.

واقعیت مجازی «Virtual Reality» که به اختصار به آن «VR»  می‌گویند یک دنیای دیجیتالی است که افراد با ورود به آن و با استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی با اشیاء و کلیه وقایه موجود در آن تعامل داشته باشند.

به عبارت ساده، متاورس یک قلمرو دیجیتالی است که به انسان ها اجازه تعامل با افراد دیگر یا شخصیت های دیجیتالی (مجازی) در قالب آواتارها برای برقراری ارتباط، همکاری، انجام بازی، رسیدگی به امور کاری و تجاری، یا معاشرت را می دهد.می‌توان گفت که متاورس یا جهان دیجیتال، به معنای یک دنیای بدون محدودیت است که امکان انجام هرفعالیتی را به‌صورت مجازی برای افراد امکان‌پذیر می‌کند. درعین حال، افراد احساسی مشابه تجربه دنیای واقعی را خواهند داشت.

واقعیت مجازی در متاورس

متاورس را می توان یک فضای مشترک مجازی که از ترکیب واقعیت فیزیکی، بازی های آنلاین، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و ارزهای دیجیتال حاصل می شود، تعریف کرد که کاربران را قادر می سازد به صورت مجازی با هم در تعامل باشند.

مشاهده  توکن نویسی قرارداد ھوشمند

هر برنامه، خدمات، یا بستری که به شما اجازه می دهند با انسان های دیگر یا شخصیت های دیجیتالی در یک دنیای مجازی تعامل داشته باشید، متاورس را تشکیل می دهد. از بازی پوکمون گو، که از واقعیت افزوده استفاده می کند، تا اتاق های کار هورایزن فیس‌بوک که امکان همکاری مجازی را فراهم می کنند، زیربناهایی برای آنچه متاورس می تواند در آینده باشد، محسوب می شوند.

کاربرد متاورس (Metaverse)

متاورس Metaverse، یا فرا جهان از نسل جدید اینترنت و محیط های مجازی آنلاین به صورت سه بعدی، غیر متمرکز و پایدار تشکیل شده و کاربرد آن، در مواردی همچون سرمایه گذاری بازار های دیجیتالی، بسیار پررنگ می باشد. ارزهایی مانند مانا و اکس، در متاورس فعالیت داشته؛ همچنین، خرید زمین های دیجیتال در دنیای متاورس، امکان پذیر بوده و بازی های متنوعی نیز در آن عرضه شده اند.

دنیای مجازی متاورس، از طریق گوشی های هوشمند، رایانه های شخصی، کنسول های بازی، هدست های واقعیت مجازی و همچنین، عینک های AR یا همان واقعیت افزوده، در دسترس قرار می گیرد. در دنیای مجازی متاورس، با توجه به پیوندی که به صورت یکپارچه، در فضای مجازی ایجاد می شود، انسان ها قادر خواهند بود که بر اساس زندگی فیزیکی و واقعی خود، در فضای مجازی نیز زندگی داشته باشند.

کاربرد متاورس

به عنوان مثال، می توانند فعالیت های اجتماعی، خرید، رفتن به سفر، شرکت در یک کنسرت و دیگر فعالیت هایی را که در دنیای واقعی انجام می دهند را به صورت آنلاین و در دنیای دیجیتال تجربه کنند. در حال حاضر، شرکت های بزرگی، در صنعت فناوری جهان، همانند مایکروسافت، روبلاکس، اپیک گیمز، متا پلتفرمز یا همان شرکت فیس بوک، از برترین شرکت های فعال در حوزه متاورس می باشند که بر روی توسعه این فناوری نیز تمرکز دارند.

با توجه به دنیای گسترده و خارق العاده دیجیتالی متاورس که نظر بسیاری از کاربران و فعالان در صنعت فناوری جهان را به خود جلب کرده است، این سوال پیش می آید که چگونه وارد متاورس شویم، برای ورود به متاورس، ابتدا، می بایست در رابطه با پلتفرم های فعال در حوزه آن و اینکه متاورس چه کاربردی دارد، اطلاعات به دست آورد و سپس، با ورود به پروژه های متاورس Metaverse، می توان حتی در پلتفرم های متفاوت در حوزه متاورس، سرمایه گذاری نیز کرد.

مشاهده  حلقه های تکرار در سالیدیتی

افرادی که قصد انجام معاملات در بازار مالی کریپتوکارنسی را دارند، ابتدا، می بایست در رابطه با نحوه فعالیت و سرمایه گذاری در زمینه ارز های دیجیتال، اطلاعاتی به دست آورند.

آموزش برنامه نویسی سالیدیتی

ویژگی های Metaverse

متیو بال، رییس سابق استراتژی و سرمایه گذار در آمازون استودیوز، پروژه متاورس را با هفت ویژگی توصیف می کند.متاورس همیشه فعال و روشن است، با وجود اینکه یک واقعیت مجازی هست اما به ‌صورت زنده و در زمان واقعی تجربه میشود، محدودیتی در جلب مخاطب ندارد، دارای اقتصادی مستقل و پویاست، در سرتاسر پلتفرم ‌های دیجیتالی و فیزیکی گسترده شده، امکان انتقال ارز های دیجیتال در این پلتفرم‌ وجود دارد و محتویات آن توسط کاربران و شرکت‌ های بزرگ ایجاد میشود.

ویژگی های متاورس
آینده Metaverse

حالا که یک دید کلی از مفهوم پروژه Metaverse پیدا کردیم و متوجه شدیم که Metaverse چیست، نحوه کار این شبکه را بررسی می کنیم. وقتی چراغ‌ های خانه را روشن می کنیم یا تلویزیون تماشا می کنیم می دانیم که این برق و جریان الکتریسیته هست که این وسایل و دستگاه ها رو به کار میندازد، البته معمولا کمتر پیش میاد که به طرز کارشان فکر کنیم. به شکل مشابه، هوش مصنوعی، سنسور ها و ارتباطات بین پلتفرم های مختلف «جریان برقی» خواهند بود که پروژه Metaverse و واقعیت مجازی آن را به کار می‌اندازند. در آینده‌ای نه چندان دور، دنیای مادی و فیزیکی ما به بستر حجم عظیمی از داده ها تبدیل میشود که می توانیم آن را با سرعت خیلی بالایی توسط کامپیوتر ها پردازش کنیم، مفهوم جدید تری از فضای مجازی شکل خواهد گرفت. فضای مجازی را تصور کنید که میشود روی عناصر سازنده کلیک کرد یا در میانشان قدم زد و مثل سرچ گوگل، جستجو کرد. در این دنیا رابطه ها و متد ‌های جدیدی برای حرکت و ایجاد محتوا شکل خواهد گرفت و ما، واژه‌ ها و حتی معماری جدیدی برای میزبانی از نسخه دیجیتال خود و دنیای دیجیتال اطرافمان ایجاد خواهیم کرد. این همگرایی و آمیختگی جدید بین دنیای فیزیکی و دنیای دیجیتالی مبتنی بر اینترنت های 5G، 6G، پردازش کوانتومی و پردازنده های قدرتمند گرافنی خواهد بود و عینک های واقعیت مجازی دریچه ورود به این دنیای جدید را باز خواهند کرد.

مشاهده  کاربرد قراردادهای هوشمند در کسب و کار

نقش توکن‌های غیر مثلی (NFT) در متاورس

توکن غیر مثلی یا توکن غیر قابل معاوضه که Non-Fungible Token نام دارد، نوع جدیدی از دارایی‌های مجازی (دیجیتالی) هستند که متاورس بخش زیادی از رشد خود را مدیون آن هاست.یک NFT، نماینده یا نشانی از یک آیتم دیجیتالی انتزاعی است، که می‌تواند یک تصویر، ویدئو یا یک آیتم در یک بازی دیجیتالی باشد. هویت مالک هر NFT، بر روی شبکه بلاک‌چین ثبت می‌شود و به تبع آن، NFT به نوعی از دارایی بدل می‌شود که می‌توان آن را به عنوان نشانه‌ای از یک آیتم بخصوص، خرید و فروش کرد.در جهان متاورس وجود انواع متنوع توکن های ارزهای رمزنگاری و توکن های مجازی غیر مثلی تسهیلات ایجاد یک اقتصاد دیجیتال را امکان پذیر ساخته اند. همچنین کیف پول های رمزنگاری از نمونه های مهم سند مالکیت جهت حفظ انواع دارایی های دیجیتال می باشند.در دنیای متاورس از NFT  برای خرید زمین‌ و قطعه‌های جغرافیایی مجازی، بلیط رویدادها، آواتارها و آیتم‌های دیجیتال دیگر استفاده می‌کنند.

چرا متاورس (Metaverse) اهمیت دارد؟

پروژه Metaverse   و واقعیت مجازی آن به توصیف بسیاری از صاحب نظران حوزه فناوری های دیجیتال، جانشین اینترنت امروزی خواهد شد، البته نه صرفا به ‌عنوان یک مقصد واحد که تمام افراد قرار است روزی به آن وارد شوند، بلکه شبکه ‌ای پیچیده، تشکیل شده از میلیون ‌ها مقصد، صد ها نمایه و ده ‌ها مرورگر بزرگ و قدرتمند. اینترنت مجموعه گسترده ای از پروتکل ‌ها، فناوری ‌ها، شبکه های ارتباطی و زبان ‌ها، به ‌علاوه دستگاه ‌هایی برای دسترسی به آن و محتوا هست و متاورس هم به همین شکل خواهد بود.

چرا متاورس (Metaverse) اهمیت دارد؟

با وجود همه چالش ها و مشکلات، متاورس و واقعیت افزوده آن به احتمال زیاد اجتناب ‌ناپذیر خواهد بود. گر چه کاربران آینده ممکن است این فناوری را تنها تحت ‌عنوان اینترنت بشناسند ولی نکته این است که قرار نیست برای گذار از عصر اینترنت به متاورس دکمه ‌ای فشار داده شود. بلکه متاورس به‌تدریج توسعه پیدا می کند و دنیا رو فرا می گیرد. همانطور که هیچ کس متوجه گذر از اینترنت نسل اول به نسل دوم نشد، توسعه و پیشرفت متاورس هم با حضور گسترده ‌تر افراد در دنیای مجازی و پیوند زدن هرچه بیشتر هویت شان به زندگی  دیجیتالی و مجازی، به‌طور طبیعی اتفاق خواهد افتاد.

آموزش برنامه نویسی سالیدیتی

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین دوره ها

برچسب های محبوب

Mapping Solidity Inheritance آموزش برنامه نویسی سالیدیتی آموزش سالیدیتی آموزش قرارداد هوشمند اجزای قرارداد هوشمند ارز دیجیتال اتریوم ارز دیجیتال یونی ارزهای متاورسی الگوریتم اثبات کار الگوریتم اجماع امنیت کیف پول اهمیت قرارداد هوشمند اپلیکیشن متمرکز برنامه نویس سالیدیتی برنامه نویسی اتریوم برنامه نویسی بلاکچین برنامه نویسی ریمیکس برنامه نویسی سالیدیتی برنامه نویسی شی‌ گرا برنامه نویسی قرارداد هوشمند بلاکچین بلاک چین اتریوم بهترین ارزهای دیجیتال ترون چیست توسعه دهنده سالیدیتی صرافی های ارزدیجیتال صرافی‌ غیرمتمرکز قرارداد هوشمند قیمت پولکادات متاورس مزایای قرارداد هوشمند نوشتن سیستم رای گیری با سالیدیتی نوشتن قرارداد هوشمند واقعیت مجازی متاورس ویژگی‌های اتریوم پلتفرم های ارزدیجیتال پیش نیاز قرارداد هوشمند کاربرد قرارداد هوشمند کد نویسی سالیدیتی کسب درآمد با قرارداد هوشمند کسب درآمد در متاورس کیف پول ارزدیجیتال کیف پول الکترونیکی کیف پول نرم‌افزاری